Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września 2013 r. nauczyciel został zwolniony w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły, przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych. Z dniem 18 lipca 2014 r. nabył uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, z którego skorzystał. Tak więc, czy ten nauczyciel jest naszym emerytem i czy ma uprawnienia do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych naszej szkoły?
TAK. Emeryci korzystają ze świadczeń Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w szkole, będącej ostatnim miejscem zatrudnienia
Zasady korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych uregulowane zostały w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs). Ustawa ta w art. 2 pkt 5 wskazuje emerytów jako osoby uprawnione do korzystania z funduszu.
Emeryci korzystają ze świadczeń Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w szkole, będącej ostatnim miejscem zatrudnienia, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania.
Dyrektor szkoły i organ prowadzący mogą wyrazić jednak zgodę na objęcie opieką socjalną nauczyciela emeryta, który odszedł na emeryturę w innej szkole.
Zasady przyznawania świadczeń oraz katalog osób uprawnionych do korzystania z funduszu powinny zostać określone w regulaminie ZFŚS, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs. Zatem również i tam należy zamieścić zasady i warunki dofinansowania wypoczynku.
Przyznanie świadczenia uzależnione jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
Emerytowany pracownik szkoły może ubiegać się o dofinansowanie z ZFŚS. Jednakże to, czy je dostanie uzależnione jest od jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Przy przyznawaniu świadczenia z funduszu obowiązuje bowiem kryterium socjalne.
Niedopuszczalne jest zatem przyznawanie świadczenia z funduszu o tej samej wysokości.
W związku z tym, regulamin ZFŚS powinien również wskazywać na sposób dokumentowania dochodu będącego podstawą do przyznania dofinansowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownikowi podczas przebywania na kwarantannie kończy się umowa. Jak mam z nim przedłużyć umowę, żeby była ciągłość?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zwolnić nauczyciela dyplomowanego z 10-letnim stażem ze szkoły? Nie spełnia on oczekiwań rodziców, uczniów, współpracowników.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego od 01.09.1999 do 31.08.2013, a potem od 01.03.2014 do 27.06.2014, później od 01.09.2014 do nadal. Jak liczyć staż pracy takiego n-la. Jaki staż powinna podać w aneksie do arkusza organizacyjnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z zatrudnionych nauczycielek jest w ciąży. Ma umowę do 31.08.2018 r., ale muszę jej ją przedłużyć do dnia porodu, czyli do początku przyszłego roku. Miała do tej pory 6/18. W nowym roku szkolnym w arkuszu przewidziane jest dla niej 4/18. Muszę komuś przydzielić te godziny. Mam drugiego nauczyciela tego samego przedmiotu, będzie on miał swoich 4/18 godzin. Jak zatrudnić tą osobę na zastępstwo? Jak na umowie określić jej godziny? Czy ma być, że 4 swoje, a 4 na zastępstwo? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie można zwolnić nauczyciela mianowanego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony? Jego praca jest mało efektywna. Jest jedynym nauczycielem w gimnazjum, który posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć WOS-u i historii. Czy wypowiedzenie na podst. art. 27 KN musi mieć uzasadnienie? Czy ewentualnie mogę zmienić mu wymiar zatrudnienia od nowego roku szkolnego, np. pozbawić go godzin zajęć WOS-u?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe