Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi podczas przebywania na kwarantannie kończy się umowa. Jak mam z nim przedłużyć umowę, żeby była ciągłość?
Bezsprzeczne jest to, że obecnie znajdujemy się w takiej sytuacji, że podpisywanie jakichkolwiek umów jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Jest kilka możliwości przedłużenia umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na kwarantannie.
Najczęściej spotykany, tradycyjny sposób, czyli spotkanie twarzą w twarz, w tej sytuacji nie wchodzi w grę.
Logiczną formą ewentualnego podpisania umowy o pracę (ewentualnie jej przedłużenia) jest przesłanie pracownikowi dwóch egzemplarzy umowy w celu podpisu. Żeby nadać lub odebrać przesyłkę, nie trzeba przecież wychodzić z domu. Umowy zawierane na odległość w ten sposób będą ważne, a sam pracownik nie będzie musiał opuszczać domu.
Można też skorzystać z cyfrowego podpisu kwalifikowanego (o ile pracownik takim dysponuje).
Zgodnie z art. 29 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca zobowiązany jest do przedstawienia w formie pisemnej, również w formie własnoręcznego podpisu lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, szczegółowych warunków podjęcia pracy. Wynika z tego, że w przypadku umowy na odległość pracodawca prześle dokument podpisany takim podpisem cyfrowym, natomiast pracownik ze swojej strony skorzysta z profilu zaufanego (ta forma jest dostępna dla każdego).
Należy pamiętać o tym, że dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy może oznaczać jej zawarcie na czas nieokreślony, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z zawarciem dorozumianej umowy o pracę. Jeżeli więc pracownik np. pracuje zdalnie na kwarantannie, a pracodawca dopuszcza go do pracy po dniu wygaśnięcia stosunku pracy, może dojść do zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy urlopu wychowawczego. Od 17 stycznia 2022 r. do 24 czerwca 2022 r. – urlop wychowawczy; od 25 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. – urlop wypoczynkowy; od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – urlop wychowawczy; od 1 sierpnia 2023 r. do 23 czerwca 2023 r. – urlop wychowawczy. W związku z tym, że nauczyciel w dniu 1 stycznia 2023 r. był na urlopie wychowawczym, czy przysługuje mu prawo do całego urlopu wypoczynkowego za rok 2023 czy proporcjonalnie, jeśli tak to w jakim wymiarze? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może przedłużyć urlop wychowawczy do dnia 31 sierpnia 2023 r. skoro pracownik nie złożył wniosku o urlop wychowawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymaliśmy zgodę Organu Nadzorującego na zatrudnienie na czas zastępstwa za nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim (ciąża 28 tydzień) innego nauczyciela, bez wymaganych kwalifikacji. Mam wątpliwości jak zawrzeć niniejszą umowę: czy wpisać tylko na czas zastępstwa za nieobecnego (obejmuje również wakacje - Pani nieobecna urodzi i będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego)? Czy mogę zapisać : na czas zastępstwa, nie dłużej niż do zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2013/2014 i wypłacić ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić asystenta, pomoc lub nauczyciela wspomagającego do oddziału przedszkolnego przy szkole (dzieci cztero i pięcioletnie), jeśli w grupie będzie dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (niepełnosprawność ruchowa, w tym afazje). Dziecko ma niedowład kończyn dolnych i nie porusza się samodzielnie?
- Jesteśmy szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną. Czy powinniśmy wprowadzić regulamin pracy zdalnej? Jeśli tak, to czy powinno być to w dniu wejścia w życie ustawy czy jeśli będzie sytuacja która będzie tego wymagała np. jakiś stan nadzwyczajny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przyjętemu w czasie roku szkolnego na czas nieobecności przysługują wczasy pod gruszą z funduszu socjalnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe