Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Bezsprzeczne jest to, że obecnie znajdujemy się w takiej sytuacji, że podpisywanie jakichkolwiek umów jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Jest kilka możliwości...

PORADA PRAWNA

21 października 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pracownikowi podczas przebywania na kwarantannie kończy się umowa. Jak mam z nim przedłużyć umowę, żeby była ciągłość?

Bezsprzeczne jest to, że obecnie znajdujemy się w takiej sytuacji, że podpisywanie jakichkolwiek umów jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Jest kilka możliwości przedłużenia umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na kwarantannie.
Najczęściej spotykany, tradycyjny sposób, czyli spotkanie twarzą w twarz, w tej sytuacji nie wchodzi w grę.
Logiczną formą ewentualnego podpisania umowy o pracę (ewentualnie jej przedłużenia) jest przesłanie pracownikowi dwóch egzemplarzy umowy w celu podpisu. Żeby nadać lub odebrać przesyłkę, nie trzeba przecież wychodzić z domu. Umowy zawierane na odległość w ten sposób będą ważne, a sam pracownik nie będzie musiał opuszczać domu.
Można też skorzystać z cyfrowego podpisu kwalifikowanego (o ile pracownik takim dysponuje).
Zgodnie z art. 29 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca zobowiązany jest do przedstawienia w formie pisemnej, również w formie własnoręcznego podpisu lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, szczegółowych warunków podjęcia pracy. Wynika z tego, że w przypadku umowy na odległość pracodawca prześle dokument podpisany takim podpisem cyfrowym, natomiast pracownik ze swojej strony skorzysta z profilu zaufanego (ta forma jest dostępna dla każdego).
Należy pamiętać o tym, że dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy może oznaczać jej zawarcie na czas nieokreślony, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z zawarciem dorozumianej umowy o pracę. Jeżeli więc pracownik np. pracuje zdalnie na kwarantannie, a pracodawca dopuszcza go do pracy po dniu wygaśnięcia stosunku pracy, może dojść do zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2023 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT