Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wyliczenie urlopu nauczycielowi logopedzie. Nauczyciel logopeda zatrudniony jest w niepełnym wymiarze godzin tj.3,5/24 etatu: 0,14 etatu od września 2016 roku do czerwca 2017 roku. Co należy zrobić jeżeli pozostanie 1 godzina urlopu czy można zaokrąglić do 3,5 godzin w danym dniu, który jest dla nauczyciela dniem pracy?
Wymiar urlopu jest uzależniony od miejsca pracy nauczyciela. W samorządowej szkole feryjnej w okresie zatrudnienia nauczyciel nabył prawo do 56 dni urlopu, a jeśli wykorzystał w naturze 14 dni w okresie ferii zimowych, ma jeszcze prawo do 42 dni urlopu (art. 66 ust. 2 w zw. z art. 64 ust. 1 KN). W samorządowej placówce nieferyjnej nauczyciel nabył prawo do 40 godzin urlopu: 3,5/24 etatu * 10/12 * 35 dni = 4,25 dni zaokrąglonych w górę do 5 dni * 8 godzin. Ponieważ nauczyciel ma do przepracowania tygodniowo 5,83 godzin (można zaokrąglić do 6 godzin), w tym 3,5 godzin dydaktycznych, urlopu udziela się jemu w dniach i godzinach pracy w pierwszej kolejności w pełnych dniach roboczych, a jeśli pozostanie do wykorzystania ostatni niepełny dzień urlopu, nauczyciel będzie go wykorzystywał przez część dnia (art. 64 ust. 3 KN, art. 154 § 2, art. 1542 § 1, 2 i 4, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1, art. 1553 KP). Te same zasady wykorzystywania urlopu w pełnych dniach (uwzględniając wszystkie godziny pracy, nie tylko dydaktyczne) i wyjątkowo przez część dnia, dotyczą zatrudnienia w niesamorządowej jednostce oświatowej, a wymiar urlopu nauczyciela jest uzależniony od stażu pracy, wynosząc odpowiednio: 4 dni = 32 godziny (3,5/24 etatu * 10/12 * 26 dni = 3,16 dni zaokrąglonych w górę) lub 3 dni = 24 godziny (3,5/24 etatu * 10/12 * 20 dni = 2,43 dni zaokrąglonych w górę).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zatrudnić nauczyciela w placówce nieferyjnej od miesiąca sierpnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od ponad 30 lat pracuję jako wychowawca w internacie. Jestem nauczycielem z mianowania. Do 2012 roku internat wchodził w skład Zasadniczej Szkoły Zawodowej łącznie z warsztatami szkolnymi, a obecnie należy do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ( z warsztatami). Jest to samodzielna placówka, w której uczniowie technikum i zawodówki mają zajęcia praktycznej nauki zawodu. Mam ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne uprawniające do pracy na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu oraz kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej do pracy w internatach, bursach itp.. Na dzień 01.09.2017 r. zostały mi uznane kwalifikacje do pracy w internacie.
Obecnie nadal pracuję, ale osoba zatwierdzająca arkusz organizacyjny w Kuratorium kwestionuje moje kwalifikacje jeżeli chodzi o internat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia (kończy mu się 05 czerwca 2014r.) poinformował mnie, jako dyrektora szkoły, że stan zdrowia nie pozwala mu wrócić do pracy, choroba wymaga dalszego leczenia. Nauczyciel jest po konsultacji z lekarzem specjalistą, który przekazał pacjentce, że nie podpisze zgody na powrót do pracy. W związku z tym mam pytania: 1. Czy nauczyciel, żeby kontynuował leczenie powinien wrócić do pracy na jeden dzień (mimo, że nie ma zgody lekarza z medycyny pracy), a potem przejść na dłuższe l- 4?
2. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie na poratowanie zdrowia do 05.06.2014, można od września ograniczyć etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi samorządowemu, który pracuje na 0,5 etatu w placówce dodatkowej należy się nagroda jubileuszowa? Jeżeli tak to z zakończonych okresów pracy wychodzi mu 27 lat 11 m-cy i 16 dni co oznaczałoby niewypłacenie mu nagrody jubileuszowej w terminie. Nadmieniam, że w dodatkowej placówce (czyli u mnie) jego umowa zaczyna się od 1.09.2011 r. Jako dyrektor w tej placówce zaczęłam pracę w 2013 r. i po przeanalizowaniu jego dokumentów, pracownikowi nigdy nie była wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy może żądać odsetek, jeżeli mu się należy nagroda? Czy zgodnie z art. 291 &1 K.P. nagroda po 3 latach ulega przedawnieniu. Co oznaczałoby, że 20 lecie by mu się przedawniło a zostaje tylko 25- lecie zgodnie z moimi wyliczeniami i przedłożonymi dokumentami, które są w teczce. JAK MOGĘ TO PRAWNIE WYJAŚNIĆ I ODPISAĆ PRACOWNIKOWI?
- W szkole jest regulamin przydzielania pracownikom i nauczycielom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia. Regulamin ten przewiduje wypłatę ekwiwalentów za zakup ww. odzieży. W regulaminie tym nie ma zawartej informacji w jaki sposób traktować nauczycieli zatrudnionych np. 4/18 na wf? Czy pracodawca powinien wypłacić temu nauczycielowi ekwiwalent w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu, czyli jeśli n-l na 18/18 wf ma 400 zł. to ten n-l zatrudniony na 4/18 powinien otrzymać 88,89 zł.? Czy powinien otrzymać kwotę w pełnej wysokości? Ponieważ wf ma w 4 dniach w tygodniu i zużycie jego jest podobne, czy w regulaminie dopuszczalny jest zapis pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy ekwiwalent wypłaca się proporcjonalnie do wymiaru etatu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe