Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od ponad 30 lat pracuję jako wychowawca w internacie. Jestem nauczycielem z mianowania. Do 2012 roku internat wchodził w skład Zasadniczej Szkoły Zawodowej łącznie z warsztatami szkolnymi, a obecnie należy do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ( z warsztatami). Jest to samodzielna placówka, w której uczniowie technikum i zawodówki mają zajęcia praktycznej nauki zawodu. Mam ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne uprawniające do pracy na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu oraz kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej do pracy w internatach, bursach itp.. Na dzień 01.09.2017 r. zostały mi uznane kwalifikacje do pracy w internacie. Obecnie nadal pracuję, ale osoba zatwierdzająca arkusz organizacyjny w Kuratorium kwestionuje moje kwalifikacje jeżeli chodzi o internat.
Zgodnie z art. 93 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. w skład centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego wchodzi co najmniej jedna szkoła prowadząca kształcenie zawodowe oraz co najmniej jedna placówka kształcenia praktycznego. Nawet jeśli w skład takiego centrum wchodzi szkoła branżowa I stopnia, do pracy w internacie w ww. centrum nie jest wystarczające posiadanie dyplomu ukończenia pedagogicznego studium technicznego, ponieważ § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 nie odsyła do stosowania § 6 pkt 2 ww. rozporządzenia, czyli do kwalifikacji nauczyciela praktycznej nauki zawodu. Do pracy w internacie nie jest również wystarczające ukończenie kursu kwalifikacyjnego z pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej, ponieważ takich kwalifikacji nie wymienia § 24 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia. Kwalifikacje te nie były wystarczające również na gruncie § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U.z 2015 r., poz. 1264, nie mogły zatem zostać prawidłowo uznane za wystarczające do pracy przez nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie w internacie w dniu 1 września 2017 r. na podstawie § 27 rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o interpretację. Nauczycielka AB była zatrudniona w placówce feryjnej na zastępstwo w okresie od 1.09.2014 do 25.03.2015. W okresie tym wykorzystała urlop wypoczynkowy w czasie ferii zimowych, natomiast za 26 dni wypłacono jej ekwiwalent pieniężny. Z nauczycielką tą ponownie podpisano umowę o pracę na zastępstwo (w tej samej szkole) na okres od 21.09.2015 do czasu zakończenia usprawiedliwionej nieobecności zastępowanej nauczycielki CD. Zastępowana nauczycielka CD przedstawiła zwolnienie lekarskie do 31.12.2015 r. oraz podanie o rozwiązanie z nią stosunku pracy z dniem 31.12.2015 w związku z przejściem na emeryturę. Czy nauczycielce AB przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop w sytuacji, gdy z tą nauczycielką zawrzemy umowę na czas określony od 01.01.2016 do 31.08.2016 r.? Czy możemy zawrzeć z nauczycielką AB umowę na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy w trybie art. 10 ust. 7 KN? Nauczycielka posiada stopień awansu nauczyciela mianowanego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył: studia magisterskie z zakresu Zarządzanie i Marketing oraz kwalifikacyjny kurs pedagogiczny do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości w Branżowej Szkole I stopnia oraz LO ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś przeciwwskazania do zatrudnienia nauczyciela emeryta na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na dwie umowy o pracę na czas nieokreślony jedna 4/20 etatu logopedy w szkole, druga 17/25 nauczyciela w przedszkolu. Czy w obu przypadkach należy jej wypłacać dodatek wiejski w wysokości 10% czy tylko w przypadku zatrudnienia na 17/25 a 4/20 traktować jak osobny stosunek pracy - dodatkowy w wymiarze nie przekraczającym 1/2 etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest od 7 stycznia na urlopie chorobowym następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (nieobecność w pracy jest ciągła) przysługuje mu urlop 56 dni w trakcie roku szkolnego, gdyż nie wykorzystał tego urlopu na feriach zimowych i wakacjach. Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe