Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam serdecznie. Jestem po operacji nowotwora złośliwego piersi,przebywam na zasiłku chorobowym (tj. 182 dni). obecnie składam dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny.Czy organ prowadzący może odwołać mnie z funkcji dyrektora, jeśli będę przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Odwołanie nauczyciela z funkcji dyrektora nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, ponieważ odwołany dyrektor nadal jest nauczycielem.
Odwołanie z funkcji jest zmianą warunków pracy i płacy.
Odpowiedź zatem brzmi: niestety tak, może.
Ochrona przed wypowiedzeniem warunków pracy i płacy w trakcie nieobecności w pracy z powodu choroby nie ma zastosowania do odwołania dyrektora z powierzonej mu funkcji (art. 41 w związku z art. 42 § 1 kodeksu pracy).
Wyrok Sądu Najwyższego z 10.01.2003 r. (I PK 74/02, OSNP 2004 nr 13, poz. 221).
Art. 41, art. 42 § 1ustawy z 26.06.1974 r. kodeks pracy (ze zm.).
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy głównemu księgowemu jednostki budżetowej(szkoła podstawowa) można ustalić zadaniowy system czasu pracy? Chodzi o krótki okres-np.3 miesiące.
- Od 1.09.2018 r. do mojego liceum zostaną włączone klasy gimnazjum. W arkuszu organizacyjnym, zatwierdzonym przez organ prowadzący, zaplanowane zostało 16 godzin wychowania fizycznego w gimnazjum dla jednego nauczyciela, inny n-l w-fu wyraził chęć przejścia w stan nieczynny w związku z brakiem godzin. Po klasyfikacji okazało się, że stany klas się zmieniły i możliwy będzie podział na grupy, czyli ilość godzin zwiększy się do 24, ale dla nauczycieli liceum brakuje do pełnych etatów około 8 godzin. Czy w związku z tym, że pojawiły się dodatkowe godziny w gimnazjum muszę przywrócić ze stanu nieczynnego n-la gimnazjum i dać mu te parę (6 lub 8) godzin, czy też mogę je przydzielić nauczycielom liceum? Przy czym przewiduję, że w przyszłym roku szkolnym nie będę miała godzin dla tego n-la, którego miałabym przywrócić ze stanu nieczynnego i będę musiała go zwolnić.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Lekarz medycyny pracy nie dopuścił nauczyciela do pracy. W związku z powyższym z nauczycielem zostanie rozwiązana umowa o pracę. Czy nauczycielowi należy się odprawa? Jaka jest podstawa prawna do wypłacenia lub niewypłacenia odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie :-]
Jedna z nauczycielek odchodzi na urlop macierzyński. Jej godziny historii (cztery godziny tygodniowo) przejmuje nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony w wymiarze 14/18, a więc cały drugi semestr będzie miała pełny etat. Jak powinien wyglądać aneks do jej umowy o pracę. Z góry dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie do Państwa z zakresu czasu pracy nauczyciela. Zgodnie z artykułem 42 KN nauczyciel zobowiązany jest do 40 godzinnego tygodnia pracy. Czy mam prawo - w ramach czynności dodatkowych - zatwierdzanych na początku każdego nowego roku szkolnego zlecić prowadzenie 2 godzin zajęć pozalekcyjnych w ramach godzin bezpłatnych lub np prowadzenie 2 godzin zajęć opiekuńczo - wychowawczych na świetlicy? Dodatkowo poza godzinami karcianymi oczywiście
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe