Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam ponownie. Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r.
w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych mają nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie dla rodzaju prowadzonych zajęć.
Natomiast ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli wyraźnie wskazuje, że kwalifikacje do prowadzenia konkretnych zajęć posiada nauczyciel, który ukończył studia wyższe:
- na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- na kierunku (specjalności) innym niż wyżej wymienione i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Jeżeli chodzi o zajęcia korekcyjno-kompensacyjne to kierunkiem dającym kwalifikacje do ich prowadzenia będzie terapia pedagogiczna. Sama oligofrenopedagogika nie stanowi wystarczających kwalifikacji, jednak decyzja o uznaniu kwalifikacji należy do dyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak przy zatrudnianiu nauczyciela powinno się prawidłowo określić wymiar czasu pracy: "w pełnym wymiarze czasu pracy" czy też "18/18 zajęć dydaktycznych w tygodniu"? Podobnie w przypadku aneksu do umowy – zwiększając wymiar godzin piszemy "zwiększa się wymiar z 16/18 do 18/18" czy "z 16/18 do pełnego etatu"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co ile lat należy dokonać oceny pracy nauczyciela? Ile razy można nawiązać z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym umowę o pracę na czas określony. Ile wynosi tygodniowy wymiar godzin dla kl.I i II(nowa podstawa)
- Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły ma prawo wymagać od nauczycieli i pracowników szkoły obowiązkowego uczestnictwa w studniówce organizowanej przez rodziców uczniów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o pomoc. Przyjmując do pracy pracownika obsługi zaliczyłem lata prowadzenia działalności gospodarczej do wysługi lat. W jaki sposób, przy pomocy jakich dokumentów można z tego błędu wybrnąć/jeśli taka opcja jest możliwa/.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dni wielki czwartek (29.03), wielki piątek ( 30.03) oraz wtorek po świętach (3.04) są dniami wolnymi dla nauczyciela. Czy np. nauczyciele mogą mieć wskazane przyjście do pracy w celu uzupełnienia dokumentacji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe