Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Opis sytuacji: nauczycielka A.A. - kontraktowa, zatrudniona na umowę na czas określony na rok, uczy klasę drugą. Nauczycielka B.B., mianowana, zatrudniona na czas nieokreślony, obecnie w klasie trzeciej. Z przyczyn organizacyjnych w roku przyszłym dla Pani B.B. nie będzie klasy (zbyt mała liczba dzieci zgłosiła się do klas pierwszych). Czy można przenieść panią B.B. do pracy w świetlicy, mimo tego, że pani A.A. kończy się umowa? Natomiast przyczyną mojej decyzji o pozostawieniu pani A.A. jeszcze na rok, jest chęć zapewnienia ciągłości nauczania - nie chcę zmieniać nauczycielki w trakcie trwania etapu edukacyjnego. Czy moja opinia jest wystarczająca, tzn - czy mogę pozostawić tak tę sprawę, czy też jestem zobowiązany do zapewnienia w pierwszej kolejności pracy nauczycielce B.B., jako mianowanej? Proszę o podstawę prawną.
Biorąc pod uwagę racjonalne potrzeby szkoły, zasadnym byłoby przeniesienie nauczycielki B.B. do pracy w świetlicy. Należy jednak pamiętać, że jest to zmiana warunków pracy - zmiana stanowiska, na którym obowiązuje inny wymiar godzin. W opisanym przypadku najlepiej dojść z nauczycielką do porozumienia i zaproponować taką zmianę na jeden rok szkolny, ze względu na dobro uczniów.
Art. 18. 1. Karty Nauczyciela:
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko.
W przypadku sporu w sądzie pracy, istnieje duże ryzyko, że sąd nie będzie brał pod uwagę potrzeb szkoły, tylko interes pracownika, w tym przypadku nauczycielki mianowanej.
Wyrok z dnia 11 stycznia 2005 r. I PK 159/04:
"Wybór nauczyciela do zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela powinien być dokonany przy zastosowaniu kryteriów obiektywnych, niedyskryminujących, jasnych, czytelnych dla zainteresowanych. Kryteria te powinny w pierwszej kolejności dotyczyć dorobku zawodowego (staż pracy, ocena pracy, kwalifikacje formalne i faktyczne), ale mogą się one odnosić także do sytuacji osobistej nauczyciela (stan rodzinny, posiadanie innych źródeł dochodu - np. emerytury). Jeżeli wybór jest ograniczony do jednego z dwóch nauczycieli, ocena, że ten właśnie nauczyciel, a nie drugi został wybrany do zwolnienia w sposób obiektywnie uzasadniony, z istoty rzeczy musi być dokonana przez wzajemne porównanie rozmaitych, takich samych rodzajowo cech i przymiotów każdego z nich. (...)
W przypadku, gdy ich sytuacja zawodowa i osobista są zbliżone, dyrektor szkoły podejmując decyzję powinien uwzględnić dalsze, dodatkowe okoliczności. Do takich okoliczności znaczących należy podstawa nawiązania stosunku pracy. Nie ulega wątpliwości, że stosunek pracy z mianowania bardziej stabilizuje nauczyciela w zatrudnieniu niż stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy i to jeszcze zawartej na czas określony. Ochrona trwałości stosunku pracy z mianowania jest zdecydowanie szersza. podstawa nawiązania stosunku pracy stanowi usprawiedliwione kryterium doboru do zwolnienia, a gdy pozostałe kryteria nie pozwalają na jednoznaczną ocenę przydatności do dalszej pracy, nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien być wybrany do zwolnienia przed nauczycielem mianowanym."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godz. W przyszłym roku szkolnym nie wiadomo jaki będzie nabór,więc w jaki sposób i wg jakich przepisów można wręczyć ograniczenie etatu. Czy zastosowanie ma art 22 tak jak przy całym etacie? Czy wobec niemożliwości przewidywania etatu taka nauczycielka podlega ograniczeniu etatu które wręcza się w maju? Wręczenie ograniczenia nie jest jednoznaczne z ograniczeniem ale wg mnie należy się zabezpieczyć. Proszę o podstawę prawną.
- Wzór pisma do kuratora oświaty o uznanie kwalifikacji nauczycielowi
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na pełny etat pełni również funkcję radnego. Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie w/w nauczyciel skorzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zatrudnienia jako nauczyciel nie mamy wątpliwości, że ma prawo do takiego urlopu. Czy przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie mógł pełnić funkcję radnego (uczestniczyć w sesjach) i brać udział w pracach zarządu powiatu jako jego członek ?
- Nauczyciel ma wykształcenie:
- wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, kierunek: filologia polska;
- studia podyplomowe, kierunek: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna z językiem angielskim;
- certyfikat językowy TELC potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
Czy nauczyciel posiada kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolu i nauczaniu zintegrowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnienie na etat i w wymiarze co najmniej połowy etatu umożliwia skorzystanie z określonych uprawnień, podobnie jak zatrudnienie w kilku szkołach (przedszkolach) w mniejszym wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe