Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudnienie na etat i w wymiarze co najmniej połowy etatu umożliwia skorzystanie z określonych uprawnień, podobnie jak zatrudnienie w kilku szkołach (przedszkolach) w mniejszym wymiarze?
Zgodnie z art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze mniejszym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54–61, 72 i 86–91 KN.
Od zasady tej istnieje wyjątek. W art. 22 ust. 3 KN określono, że do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w każdej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, nie ma zastosowania przepis art. 91b ust. 1 KN.
Nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach w łącznym wymiarze co najmniej połowy etatu ma prawo do:
- nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego w związku z zatrudnieniem na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców; wysokość dodatku jest uzależniona od stanu rodzinnego nauczyciela i może być także zróżnicowana w zależności od miejscowości, w której nauczyciel jest zatrudniony; dodatek nie przysługuje nauczycielowi nieposiadającemu kwalifikacji (art. 54 ust. 3 KN);
- dodatku do wynagrodzenia zasadniczego z tytułu zatrudnienia na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, tzw. dodatku wiejskiego; wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego, z tym że organ prowadzący może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr (art. 54 ust. 5 KN);
- zasiłku na zagospodarowanie (art. 61 ust. 1 KN);
- świadczeń finansowych przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli (art. 72 ust. 1 KN);
- odbywania stażu na stopień awansu zawodowego (art. 22 ust. 4 KN).
Przykład 1
Nauczyciel jest zatrudniony na terenie wiejskim w jednej szkole w wymiarze 8/18 i w drugiej w wymiarze 4/18. Czy może otrzymać dodatek wiejski i mieszkaniowy?Nauczyciel ma prawo do dodatku mieszkaniowego i wiejskiego w każdej ze szkół, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia. Prawo do tych dodatków będzie miał również nauczyciel przedszkola zatrudniony w 2 różnych przedszkolach w wymiarze łącznym co najmniej połowy etatu.
Przykład 2
Stażysta jest zatrudniony z początkiem roku szkolnego na stanowisku nauczyciela religii w szkole podstawowej w wymiarze 4/18 etatu i w gimnazjum w wymiarze 5/18 etatu. Czy może odbywać staż?Nauczyciel może odbywać staż. Konieczne jest wystąpienie do kuratora oświaty. Kurator oświaty wyznaczy dyrektora szkoły, który będzie wykonywał czynności związane z odbywaniem stażu przez nauczyciela:
- powoła opiekuna stażu,
- oceni dorobek zawodowy,
- będzie właściwy do złożenia wniosku o podjecie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego,
- powoła komisję do rozpatrzenia wniosku nauczyciela,
- wyda decyzję w sprawie awansu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego.
Podobnie nauczyciel przedszkola zatrudniony w 2 różnych przedszkolach w wymiarze co najmniej połowy etatu może odbywać staż.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przykład: Nauczycielka zatrudniona w szkole na pełny etat i ma orzeczenie o niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Czy pracodawca ma rację twierdząc, że w tym przypadku wskazana jest jak największa liczba okienek w planie lekcyjnym i czy jakieś prawo to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który jest zatrudniony przez mianowanie w jednej szkole zostaje przeniesiony przez tegoż dyrektora do drugiej szkoły w związku z powołaniem tego nauczyciela na stanowisko dyrektora szkoły i pełni tę funkcję 10 lat powinien wrócić do pierwotnej szkoły po zakończeniu pełnienia funkcji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W zeszłym roku szkolnym zatrudniłam nauczycielkę stażystę. Nauczycielka odbyła staż, otrzymała stopień nauczyciela kontraktowego. W ciągu roku szkolnego zaszła w ciąże. Umowę miała do 31 sierpnia. Ja przedłużyłam jej umowę aneksem do dnia porodu. Mam pytanie, czy ja muszę podpisywać z tą Panią umowę na czas nieokreślony ze względu, że jest już nauczycielem kontraktowym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego dodatkowo w soboty i niedziele pracuje jako ratownik wodny na krytej pływalni. W niedziele na kilkanaście minut opuścił stanowisko pracy i wszedł do szkoły bez zgody przełożonych. W rozmowie przyznał się i potwierdza to monitoring. Otrzymał karę upomnienia. Około miesiąca ma chrypkę i zmienił się w zachowaniu. Podejrzewam nadużywanie alkoholu i skierowałem na badania lekarskie. Odmówił przyjęcia skierowania i złożył podanie o wyznaczenie mediatora. Odpowiedziałem, że nie widzę potrzeby i wszystko zostało wyjaśnione w wcześniejszej rozmowie oraz wręczyłem drugie skierowanie na badania lekarskie kontrolne, tak jak wcześniej oraz uzasadnienie do skierowania wraz z informacją, że brak zaświadczenia lekarskiego będzie skutkowało zwolnieniem KN art. 23.... W ubiegłym roku szkolnym badania lekarskie przyczyniły się do wykrycia gruźlicy co wywołało niepotrzebne emocje, szereg badań lekarskich dodatkowych oraz wykluczyło nauczyciela na 7 miesięcy z pracy. Po powrocie przyniósł zaświadczenie, że jest zdolny i od maja pracuje. Czy moje decyzje są zasadne szczególnie proszę o wyjaśnienie odmówienie powołania Mediatora. Dodam ,że pracownik jest członkiem związku zawodowego i został poproszony o wyjaśnienie sporu nauczyciel - dyrektor. Czekam na decyzje związku zawodowego.
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe