Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia wręcza się wypowiedzenia tak samo, jak pozostałym nauczycielom, tj. do 31 maja. Przebywając na urlopie dla...

PORADA PRAWNA

05 lutego 2013 Kadry

Witam! Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania do dnia 14.07.2013r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Z analizy zatrudnienia i założeń do opracowania arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2013/2014 wynika, że konieczna będzie propozycja zmniejszenia wymiaru zatrudnienia (bądź przejście w stan nieczynny)dla tego nauczyciela. W jaki sposób dostarczyć mu propozycję zmian, aby zachować termin dostarczenia dokumentów o zmniejszeniu wymiaru do dnia 31.05.2013r. - już teraz wiadomo jest, że będzie on unikał pojawienia się w szkole, aby wyrazić zgodę na zmniejszenie wymiaru.

Nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia wręcza się wypowiedzenia tak samo, jak pozostałym nauczycielom, tj. do 31 maja. Przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia, nie ma on obowiązku "pojawiania się" w szkole, trzeba więc będzie wysłać pismo pocztą, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.  

Karta Nauczyciela:

Art. 91c. 1. W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

kodeks pracy:

Art. 300. W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

kodeks cywilny:

Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. 

Wyrok z dnia 11 grudnia 1996 r.  I PKN 36/96 :
"Złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 61 KC w związku z art. 300 KP) ma miejsce także wtedy, gdy pracownik mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie."

 

Pismo należy więc wysłać listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli za pierwszym razem nauczyciel nie odbierze pisma, wysyłamy je drugi raz. Po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, uważa się ją za doręczoną (na wzór pism sądowych - art. 139 kodeksu postępowania cywilnego). Proces ten należy rozpocząć odpowiednio wcześnie - najlepiej zaraz na początku maja, aby zdążyć przed 31. 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT