Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mój problem dotyczy zastępstw: 1. Czy nauczycielowi który idzie na zastępstwo doraźne za nauczyciela który pojechał na konkurs (wycieczkę, zawody) z innymi dziećmi przysługuje zastępstwo płatne? A może to zastępstwo jest w ramach działalności statutowej lub koleżeńskiej?; 2. Czy nauczycielowi który ma godziny ponadwymiarowe w postaci zajęć rewalidacyjnych i dziecka wtedy nie ma w szkole, a nauczyciel idzie do domu lub uzupełnia swoją dokumentację przysługują mu te godz płatne?
Za każde doraźne zastępstwo należy się nauczycielowi wynagrodzenie. Przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują czegoś takiego jak zastępstwo koleżeńskie. Nie można też potraktować tego jako działalność statutową szkoły, ponieważ są to zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami. Definicję doraźnego zastępstwa zawiera art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela, natomiast z ust. 3 tego artykułu wynika, że są to godziny płatne.
Co do rozliczania godzin ponadwymiarowych w przypadku nieobecności ucznia objetego rewalidacja indywidualną, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, określa organ prowadzący w drodze regulaminu (art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedstawił zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o odbyciu przygotowania zawodowego. Czy okres ten należy zaliczyć do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyglądają po 1 stycznia 2018 zasady udzielania dni opieki nad dzieckiem? Czy pracownik pedagogiczny zatrudniony w niepełnym wymiarze ma prawo korzystać z dni opieki na godziny czy tylko w pełnych dniach. Jak wygląda ta sprawa z pracownikiem niepedagogicznym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na kwarantannie ma obowiązek prowadzenia zajęć zdalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyegzekwować zwrot pożyczek zaciągniętych przez jedną z nauczycielek u koleżanek z pracy? Pożyczki były brane w tajemnicy przed innymi. Sprawa dotyczy ośmiu osób. Proszę o poradę, jak pomóc w takiej sytuacji pracownikom.
- Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy nauczyciela na 28/24 etatu. Pracujemy na kodeksie pracy. Jaki powinien być prawidłowy zapis tego wymiaru w umowie i zapis godzin ponadwymiarowych? Czy prawidłowy byłby zapis wymiaru: "cały etat (w tym 24 godziny dydaktyczne, 4 godziny ponadwymiarowe, 12 godzin do dyspozycji dyrektora)"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe