Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Mam pytanie dotyczące systemu czasu pracy nauczycieli-wychowawców internatu. Nauczyciele Ci pracują przykładowo od 22.00-8.00 (10 godz.)Czasami pracują w soboty, niedziele. Zatrudnieni są na podstawie Karty Nauczyciela. Podczas kontroli PIP Pani Inspektor zaproponowała (chociaż nie była pewna) aby wprowadzić tym nauczycielom równoważny system czasu pracy. Cy możemy wprowadzić Aneksem do Regulaminu Pracy ten system dla tej grupy zawodowej?
Czas pracy nauczycieli reguluje w pełni Karta Nauczyciela.
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Art. 42b. 1. Nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej.
2. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.
3. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z właściwymi ministrami, określi, w drodze rozporządzenia, szkoły i przypadki, w których nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej, oraz warunki, na jakich może się to odbywać, uwzględniając w szczególności:
1) konieczność zapewnienia opieki w porze nocnej w placówkach świadczących opiekę całkowitą lub przyjmujących dzieci także w nocy;
2) zapobieganie zagrożeniom dla wychowanków ze strony środowiska lokalnego;
3) warunki lokalowe szkół;
4) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej:
§ 2. 1. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej jest realizowany w:
1) zakładach poprawczych,
2) schroniskach dla nieletnich,
3) rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych z internatami dla dzieci i młodzieży,
4) placówkach opiekuńczo-wychowawczych zapewniających całodobową opiekę.
2. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wychowawczych może być realizowany także w porze nocnej w:
1) specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
2) internatach i bursach szkolnych,
3) domach wczasów dziecięcych.
§ 4.3. Nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej, z uwzględnieniem ust. 2.
W ramach tych przepisów należy ustalać czas pracy nauczycieli wychowawcow internatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22 sierpnia 2011 do 20 października 2011 , a od 22 października 2011 do 30 czerwca 2012 - na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy nalezy mu się urlop wypoczynkowy od 01 lipca 2012 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące opieki nad dziećmi na Zielonej Szkole. Nauczyciele wyjeżdżają z dziećmi do Domu Wczasów Dziecięcych, który ma swoja kadrę pedagogiczną. W regulaminie tego ośrodka jest zapis, że opiekę nad dziećmi w godzinach od 6 do 22 pełnią nauczyciele Domu Wczasów Dziecięcych, natomiast od 22 do 6 nauczyciele ze szkoły. W takim przypadku ilu nauczycieli mam wysłać na taką wycieczke przy 53 dzieciach. I czy nauczyciel ze szkoły może w godzinach, kiedy teoretycznie nie sprawuje opieki nad dzieckiem (6-22) wykonywać inną pracę na zlecenie np. prowadzić szkolenie on-line, za które otrzyma wynagrodzenie Czy to będzie podwójne finansowanie? Podobno jest "jakiś" przepis, który mówi o tym, że nauczyciel nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę? Więc skoro pracował w nocy pełniąc opiekę nad dziećmi to dzień ma wolny, ale przecież to dzieci szkolne i wypełnia kartę wycieczki na 7 dni i nocy. Niestety nigdzie do tego nie dotarłam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam kilka pytań odnośnie prawa do "13-stki". 1) nauczyciel zatrudniony na czas określony od 01.11.2014 do 26.06.2015 w 2015 roku 3 dni L4 - czy należy się mimo braku 3 miesięcy nauczyciel ten zatrudniony był w trakcie roku szkolnego dlatego umowa do dnia zakończenia zajęć szkolnych czyli 26.06.2015 ; 2) nauczyciel zatrudniony 14.12.2015 r. na czas zastępstwa - czy należy się "13-stka" za te kilka dni?; 3) nauczycielka w 2015 r. była 190 dni na L4; 4) pracownica sekretariatu szkoły miała dwie umowy od 01.01.2015 na czas zastępstwa na 4/8. Umowę rozwiązano 14.10.2015. Druga umowa od 26.08.2015 na czas określony na stanowisku referent ds. płac rozwiązano 14.10.2015. 13-stkę naliczam tylko od pensji z tej pierwszej umowy czy od obu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z powierzeniem nauczycielowi stanowiska wicedyrektora powinnam napisać aneks do umowy zawierający nowe składniki uposażenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie godziny pracy nauczycieli można potraktować jako nadliczbowe? Czy udział w egzaminach zawodowych, maturach próbnych, wyjścia z uczniami w godzinach popołudniowych traktujemy jako nadliczbowe czy wg rozliczenia 40 godz./tydz. Czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu jest traktowany jak pełnozatrudniony? Czy nauczyciel, który zastępuje będącego w tym czasie na szkoleniu otrzymuje zapłatę za zastępstwo? Jeżeli jest to zastępstwo w czasie tzw. okienka, a jak jeżeli jest to po godzinach pracy i też odnośnie pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych. Czy traktować te czynności jako zapisane i wynikające ze statutu szkoły? Szkoła jest feryjna.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe