Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam kilka pytań odnośnie prawa do "13-stki". 1) nauczyciel zatrudniony na czas określony od 01.11.2014 do 26.06.2015 w 2015 roku 3 dni L4 - czy należy się mimo braku 3 miesięcy nauczyciel ten zatrudniony był w trakcie roku szkolnego dlatego umowa do dnia zakończenia zajęć szkolnych czyli 26.06.2015 ; 2) nauczyciel zatrudniony 14.12.2015 r. na czas zastępstwa - czy należy się "13-stka" za te kilka dni?; 3) nauczycielka w 2015 r. była 190 dni na L4; 4) pracownica sekretariatu szkoły miała dwie umowy od 01.01.2015 na czas zastępstwa na 4/8. Umowę rozwiązano 14.10.2015. Druga umowa od 26.08.2015 na czas określony na stanowisku referent ds. płac rozwiązano 14.10.2015. 13-stkę naliczam tylko od pensji z tej pierwszej umowy czy od obu?
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis ten jest różnie interpretowany, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego, np. zatrudnienie na zastępstwo albo zatrudnienie nauczyciela do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego, zajęć rewalidacyjnych lub innych, gdy potrzeba taka wynikła w trakcie roku. To stanowisko wydaje się być słuszniejsze, choć wciąż są to tylko interpretacje nie mające żadnej mocy prawnej.
1) nauczyciel nie przepracował w 2015 r. 6 miesięcy, nie został też zatrudniony w 2015 r. lecz w 2014, w związku z czym 13-tka nie należy się,
2) decyzja należy do dyrektora - wybór jednej z powyższych interpretacji,
3) nauczycielka nie przepracowała 6 miesięcy - nie należy się 13-tka,
4) pracownica nabyła prawo do 13-tki tylko z pierwszego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nadgodziny powinny być wypłacone nauczycielowi, który w dniu nadgodzin nie realizuje ich, bo jest na wycieczce z klasą? Czy nadgodziny powinny być wypłacone, gdy nauczyciel ich nie realizuje, bo uczeń w tym czasie jest na wycieczce klasowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a następnie na opiece na dziecko COVID-19. Obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym (jako nauczyciel), a od dnia 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. będzie przebywać na urlopie wychowawczym.
W wyżej wymienionym czasie miała zrobić badania kontrolne i okresowe.
Kiedy ją wysłać? Teraz, w sierpniu 2020 r., czy dopiero po wychowawczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor placówki oświatowej dokonam przeszeregowania pracownika niepedagogicznego tj. z sekretarki na sekretarza placówki. Zmienia się stanowisko oraz wynagrodzenie zasadnicze. Proszę o wzorcowe dokumenty wymagane w ww. sytuacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Oddział przedszkolny realizuje 5 godzin dziennie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ale w przyszłym roku będzie realizowana 1 godzina tygodniowo zajęć z j. angielskiego. W jaki sposób mam zaplanować w podziale godziny, czy to mają być zajęcia traktowane jako 6 godzina, czy powinny być realizowane w ramach 5-cio godzinnego czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe