Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nadgodziny powinny być wypłacone nauczycielowi, który w dniu nadgodzin nie realizuje ich, bo jest na wycieczce z klasą? Czy nadgodziny powinny być wypłacone, gdy nauczyciel ich nie realizuje, bo uczeń w tym czasie jest na wycieczce klasowej?
Podstawę do przydzielania godzin ponadwymiarowych nauczycielowi stanowi art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984), zgodnie z którym godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, przydzielone nauczycielowi. Godziny ponadwymiarowe są określone w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Jednocześnie w świetle art. 42 KN czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że nauczyciel jest uprawniony do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe faktycznie zrealizowane. W wyroku z dnia 2 lutego 2010 r., sygn. akt II PK 186/09 Sąd Najwyższy podkreślił, że przewidziane w planie organizacyjnym szkoły dla konkretnego nauczyciela godziny ponadwymiarowe nie mają charakteru gwarancyjnego w tym znaczeniu, że uprawniają nauczyciela do otrzymania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w każdej sytuacji, nawet wówczas, gdy nauczyciel ich nie odbył (nie przeprowadził ponadwymiarowych zajęć). Nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Każdą przyczynę niezrealizowania godzin ponadwymiarowych należy zatem rozpatrywać odrębnie, czy istnieje podstawa prawna do wypłaty wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe z tej przyczyny. Podstawowym warunkiem uznania za usprawiedliwione nieodbycie przez nauczyciela zajęć w godzinach ponadwymiarowych jest jego gotowość do odbycia tych zajęć.
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 39456 w sprawie ponadwymiarowych godzin pracy nauczycieli sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki (Sejm IX Kadencji) przedstawił pogląd, że nauczyciel uczestniczący w wycieczce powinien zachować prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przydzielone mu w arkuszu organizacji szkoły, w czasie których sprawował opiekę nad uczniami na wycieczce szkolnej. Analogiczne stanowisko zaprezentował w odniesieniu do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w czasie, w którym nauczyciel na polecenie dyrektora szkoły realizował zajęcia w innej formie (np. opieka nad uczniami w czasie olimpiad i konkursów, zawodów sportowych, imprez szkolnych).
Odnosząc się do drugiego przypadku, w którym nauczyciel nie realizował godzin ponadwymiarowych z uwagi na wycieczką szkolną ucznia, to także trzeba ten przypadek rozważać w aspekcie gotowości świadczenia pracy przez nauczyciela. Nauczyciel zachowa prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które zostały mu przydzielone w arkuszu szkoły, gdy niezrealizowanie tych godzin nastąpiło z powodu odwołania zajęć lekcyjnych w związku z wycieczką szkolną. Brak możliwości zrealizowania tych godzin wynika z przyczyny leżącej po stronie szkoły, gdyż to dyrektor szkoły wydaje zgodę na wycieczkę szkolną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel twierdzi, że pracował w szkole w okresie 15 stycznia 1980-31 maja 1980 i że nie otrzymał świadectwa pracy. W szkole nie ma żadnych dokumentów potwierdzających, że ten nauczyciel pracował. Nauczyciel utrzymuje że świadectwo pracy powinno być wystawione na podstawie listy płac (listy płac prawdopodobnie były wtedy w innej szkole, ponieważ była to szkoła zbiorcza). Kto i na jakiej podstawie powinien wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku kończy się kadencja dyrektora szkoły podstawowej. Obecny dyrektor nie przystąpił do konkursu. W arkuszu organizacyjnym szkoły na rok szkolny 2019/20 zgodnie z kwalifikacjami jest dla obecnego dyrektora tylko 12/18 etatu. Kto daje dyrektorowi wypowiedzenie? Czy okres wypowiedzenia może być skrócony do dwóch miesięcy, do końca lipca. W szkole pozostaje wicedyrektor, który ma powierzenie do 31 sierpnia 2019 roku i w nowym roku będzie pracował w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Art. 22 ust.3 ustawy KN mówi, że do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu nie ma zastosowania art. 91 b ust.1. Proszę o informację czy nauczyciel religii zatrudniony w 2 szkołach , w jednej 6/18 e, a w drugiej 3/18 etatu powinien otrzymać dodatek wiejski? Wyjaśnienie zamieszczone w portalu wyklucza to prawo. Ja mam wątpliwości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na pełny etat jako wychowawca w bursie z pensum 30 godz. chce skorzystać ze zwolnienia od pracy z tyt. wychowywania dziecka do lat 14 na podstawie art. 188 KP. wyłącznie na godziny. Pracuje w różne dni w różnych godzinach. Czy w tym przypadku będzie można stosować 16 godz. zwolnienia na podstawie art. 188 KP w wymiarze godzinowym? Jeśli tak, to w jaki sposób je rozliczać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy przygotowywane jest nowe Rozporządzenie dotyczące kwalifikacji nauczycieli? Taka informacja pojawiła się na stronie MEN. Przekazywana jest także studentom uczelni wyższych. https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/200-mln-zl-na-ksztalcenie-przyszlych-nauczycieli.html Jako dyrektor wysyłający pracowników na studia mam pytanie: Czy jeśli rozpocznie się studia magisterskie z pedagogiki wczesnoszkolnej w październiku 2018, trzeba będzie je uzupełniać o 3 lata studiów licencjackich zgodnie z projektem ustawy, o którym mowa w https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/200-mln-zl-na-ksztalcenie-przyszlych-nauczycieli.html Pozdrawiam.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe