Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, mam pewien problem związany z zatrudnieniem na zastępstwo emeryta. Za zgodą organu prowadzącego zatrudniłam emerytkę na zastępstwo.Na wcześniejszą emeryturę przeszła w 2001 r. przed stopniami awansu; wykształcenie - SN.Z jakiego zaszeregowania powinnam wyliczyć Jej stawkę? Pozdrawiam Lidia Sikorska
Karta Nauczyciela:
art. 10 ust. 10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 (za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny) nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r.
w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:
§ 11. Do dnia 31 sierpnia 2006 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidziane dla nauczycieli legitymujących się dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych przysługują również nauczycielom posiadającym dyplom ukończenia studium nauczycielskiego, pedagogicznego studium technicznego, studium wychowania przedszkolnego, studium nauczania początkowego oraz nauczycielom, którzy do dnia 17 maja 2000 r. otrzymali zaliczenie wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w programie wyższych studiów magisterskich lub - po dniu 1 stycznia 1990 r. - wyższego seminarium duchownego.
W chwili obecnej w tabeli określającej wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nie przewiduje się poziomu wykształcenia "dyplom ukończenia SN". Do 31.08.2006 r. absolwentów SN traktowano w tej kwestii na równi z absolwentami Kolegium Nauczycielskiego i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Teraz ukończenie SN to "pozostałe wykształcenie".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Osoba prawna, która prowadzi publiczne przedszkola i szkoły rekrutuje osoby na stanowiska dyrektorów tych placówek nie przeprowadzając konkursu na to stanowisko, co jest zgodne z art.63 ust.11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe Dz.U. 2017.59. Czy w tym przypadku osoba zatrudniana na stanowisku nauczyciela z powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły publicznej lub przedszkola publicznego na 5 lat powinna posiadać aktualną ocenę pracy (z ostatnich 5 lat) ?
- Nauczyciel rozpoczął naukę w przyzakładowej szkole zawodowej jako młodociany 1 września 1983r. Szkołę ukończył w czerwcu 1986r. i tegoż roku rozpoczął naukę 1 września 1986r. w Technikum budowlanym – dziennym. Będąc uczniem mieszkał z rodzicami na wsi i pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Technikum Budowlane ukończył w 1989r i rozpoczął prace 1 września 1989r. w Przedsiębiorstwie budowlanym jako instruktor praktycznej nauki zawodu pracując do 31 sierpnia 1995r. 1 września 1995r rozpoczął prace w Zespole Szkół budowlanych jako nauczyciel zajęć praktycznych i pracuje obecnie dalej. Od początku życia na stale zamieszkuje w domu rodzinnym i przejął gospodarstwo rolne rodziców w 2001r. Ma zatrudnienie od 15 roku życia w szkole zawodowej jako młodociany i w okresie nauki w technikum pomagał rodzicom w gospodarstwie którego następnie stał się jego właścicielem. Proszę wyliczyć staż pracy na dzień 30.09.2014r. oraz staż pracy pedagogicznej. Proszę podać kiedy nauczyciel powinien otrzymać jubileusz 30- lecia pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie podstawy prawnej, że dyrektor szkoły nie zajmuje się kwestią ubezpieczenia uczniów. Temat stał się uciążliwy ze względu na oferty firm brokerskich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ocena pracy nauczyciela na wniosek kuratorium oświaty. Kuratorium Oświaty skierowało się do mnie z wnioskiem o dokonanie oceny pracy nauczyciela. Pismo zostało sporządzone 27 czerwca, a wpłynęło 3 lipca. Od której daty powinnam liczyć 3 - miesięczny okres na dokonanie oceny? Czy można ten okres obliczyć z pominięciem wakacji? Czy powinnam poinformować nauczyciela już teraz o dokonywanej ocenie jego pracy, czy też mogę to zrobić na konferencji rozpoczynającej rok szkolny? Czy w przypadku, gdy kuratorium wnioskowało o ocenę, wyśle swojego przedstawiciela i również przedstawi swoją część oceny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Mamy zatrudnioną Panią urodzoną 25.11.1958r. na stanowisku sprzątaczki w pełnym pełnym wymiarze czasu pracy od 01.09.2002r. Pani od 23.02.2016r. do 20.09.2016r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego Pani złożyła do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 18.10.2016r. przedłożyła w szkole Orzeczenie Lekarza Orzecznika z ZUS informujące że:
- jest niezdolna do pracy,
- brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
- jest częściowo niezdolna do pracy do 31.05.2018r. Data powstania częściowej niezdolności do pracy : od wyczerpania zasiłku chorobowego,
- naruszenie funkcji wzroku ma charakter przewlekły, orzekana wymaga leczenia operacyjnego, termin zaplanowany na 11.2017r. Aktualny stan narządu wzroku powoduje ograniczenie zdolności do pracy i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy w okresie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie stwierdzono zasadności orzekania świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczono częściową niezdolność do pracy.
Pani w okresie od 21.09.2016r. do chwili obecnej przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym, gdyż czekała na wydanie orzeczenia z ZUS o świadczeniu rehabilitacyjnym.
Moje pytania:
- czy Pani powinna złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- czy Pani sprzątaczka powinna złożyć wniosek do szkoły o rozwiązanie stosunku pracy w związku z zamiarem przejścia na rentę – z jaką datą rozwiązanie,
- czy powinniśmy z Panią rozwiązać stosunek pracy, jeżeli tak to z jaka datą ( moja wątpliwość dotyczy Pani wieku oraz czy nie jest pod ochroną – 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego ),
- czy Pani należy się odprawa z tytułu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy
( w jakiej wysokości – ogólny staż pracy to 35 lat, a w naszej szkole 14 lat pracy; kiedy należy się wypłacić odprawę).
Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż musimy podjąć odpowiednie działania w stosunku do Pani sprzątaczki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe