Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor, który we wrześniu 2021 r. nabył prawa emerytalne, chce przejść na emeryturę w kwietniu 2022 r., ale nadal pracować. Czy mogę z nim podpisać umowę na czas nieokreślony, czy tylko do końca zajęć dydaktycznych?
W świetle art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) podstawą nawiązania stosunku pracy z nauczycielem jest umowa o pracę lub mianowanie, dla nauczycieli posiadających stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. W przypadku umów o pracę mogą to być umowy zawarte na czas określony lub nieokreślony, jednakże przepisy Karty Nauczyciela przewidują prymat zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony.
Zasadą jest, że stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na czas nieokreślony. Zasadą jest też, że w przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. W odniesieniu do obu tych zasad zawierania umów na czas nieokreślony przewidziano wyjątek w przepisie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony jest możliwe w przypadku:
1. zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania,
2. zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego.
Wyjątkowość zatrudnienia na czas określony nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego podkreślają dalsze przepisy art. 10 Karty Nauczyciela, regulujące przekształcenie umów o pracę zawartych na czas określony na umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony lub mianowanie. Zgodnie z art. 10 ust. 12 Karty Nauczyciela okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z ust. 7, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 36 miesięcy.
Dyrektor szkoły musi zatem ocenić, czy istnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, która powoduje, że nauczyciel może być zatrudniony tylko w ograniczonej perspektywie czasowej. Jeżeli w dniu zawarcia umowy dyrektor szkoły oceni, że są możliwości zatrudnienia nauczyciela w kolejnych latach szkolonych, powinien z byłym już wicedyrektorem zawrzeć umowę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi, w ramach dodatkowych zajęć, została przydzielona "opieka" nad pocztem sztandarowym szkoły. W związku z tym jest obecny na uroczystościach miejskich z okazji np. Święta 3 Maja, czy też 11 Listopada.
Są to dni wolne od pracy. Czy nauczycielowi przysługuje rekompensata (np. płatne godziny ponadwymiarowe lub dzień wolny/godziny wolne) za poświęcony czas i w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel emeryt, który zatrudnił się w innej placówce, ma prawo składać wniosek o świadczenie socjalne w placówce, która była jego ostatnim miejscem pracy? Czy można odmówić przyznania świadczenia, jeśli nauczyciel emeryt nie złożył stosownej dokumentacji do wniosku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor planuje zwolnić z dniem 31.08 2017r. nauczyciela bibliotekarza pracującego w zespole szkół ponadgimnazjalnych i wypłacić odprawę w wysokości dziewięciomiesięcznej kwoty poborów. Nauczyciel urodzony w maju 1958r. nabył prawa emerytalne w 2008r. W szkole planuje się zmniejszyć liczbę oddziałów od września 2017r. nadmieniam, że w szkole na etacie bibliotekarza pracuje dwóch nauczycieli w wymiarze dwóch pełnych etatów. W miejsce Pani mającej uprawnienia emerytalne planuje zatrudnić nauczyciela pracującego w szkole( n. j.rosyjskiego) dla którego brakuje godzin do pełnego etatu i ten nauczyciel uzyska uprawnienia bibliotekarza w czerwcu br. Czy mój planowany tok jest zgodny z prawem? Jeśli jest niezgodny to proszę o wsparcie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zostałam powołana na czas nieokreślony na stanowisko kierownika żłobka z oddziałami przedszkolnymi w 1999 r. Następnie w 2001 r. zlikwidowano żłobek i na jego bazie utworzono Zespół - Przedszkolno - Żłobkowy. Wszyscy pracownicy przeszli do nowej placówki. Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu. Wygrałam ten konkurs jako osoba niebędąca nauczycielem. Otrzymałam powierzenie stanowiska.Przedłużano mi powierzenie na kolejne kadencje. Teraz Zespół ma być rozwiązany i powstanie osobno przedszkole i żłobek. Podobno ma być ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Brakuje mi 1,5 roku do emerytury. Moje pytanie: Jeżeli nie wygram konkursu lub nie przystąpię do niego to jako pracownik samorządowy stracę pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy nauczycielki zatrudnionej na podstawie mianowania w wygaszanym od 01.09.2017r. gimnazjum, przebywającej od 27.02.2017r. do 26.02.2018r. na urlopie zdrowotnym. Nauczycielka uchylała się od przyjęcia informacji (art.225 ust 1 i 2) dyrektora gimnazjum (art. 225 ust. 3 ustawy z dnia 14.12.2016r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Nie złożyła, zgodnie z art. 225 ust. 4 oświadczenia o odmowie przejścia w stan nieczynny i nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia do 1/2 wymiaru w roku szkolnym 2017/18. Pismem dyrektora gimnazjum z dnia 23.05.2017r. została przeniesiona w stan nieczynny (art.225 ust. 6). W konsekwencji nauczycielka wniosła do sądu pracy pozew o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu jej w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa w sądzie odbędzie się we wrześniu 2017r. W związku z powyższym w tej sytuacji, jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielce od 01.09.2017r ? Czy naliczone jak nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym, czy jak dla nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe