Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W tym roku szkolnym uruchamiamy w naszej szkole nowy kierunek policealny: technik usług kosmetycznych (symbol cyfrowy zawodu: 514207). W związku z tym muszę zapewnić kadrę w zakresie nauczania teoretycznego: podstawy anatomiczno-dermatologiczne oraz kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca twarzy, szyi i dekoltu i praktycznego: zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi i dekoltu. Czy w związku z tym, pierwszego przedmiotu z anatomii może nauczać nauczyciel biologii, drugiego teoretycznego nauczycielka, która jest mistrzem fryzjerstwa, ma przygotowanie pedagogiczne i jest absolwentką studiów podyplomowych: fryzjerstwo i stylizacja, w ramach których miała takie przedmioty jak: kosmetologia (10h teorii i 15 praktyki), stylizacja (20h praktyki), charakteryzacja (5h praktyki). Jak sama mówi, realizując podyplomówkę na kosmetologii, ma się praktycznie te same przedmioty (konsultowała to z uczelnią). Dodatkowo ma ukończony kurs wizażu. Próbowałem zapytać o zdanie kuratorium, ale ono twierdzi, że ocenianie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych leży po stronie dyrektora. I co z uprawnieniami do nauczania praktycznego. Czy wspomnianą nauczycielkę, która jest mistrzem fryzjerstwa, wystarczy wysłać na podyplomówkę z kosmetologii, by mogła prowadzić te zajęcia?
W przypadku przedmiotów teoretycznych, kwalifikacje do prowadzenia zajęć z podstaw anatomiczno-dermatologicznych może posiadać nauczyciel biologii, jeżeli w trakcie studiów realizował treści wymagane podstawą programową kształcenia w zawodzie Technik usług kosmetycznych. W tym celu należy przeanalizować program odbytych przez nauczycielkę studiów (suplement do dyplomu, indeks).
W przypadku drugiego przedmiotu teoretycznego, nauczycielka powinna ukończyć studia podyplomowe w zakresie kosmetologii, gdyż studia podyplomowe dają kwalifikacje jedynie do prowadzenia tych zajęć, których dotyczą (w omawianym przypadku - fryzjerstwo i stylizacja). Rozporządzenie MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli nie upoważnia do "zaliczenia" efektów kształcenia tak, jak jest to w przypadku studiów wyższych.
Podobnie będzie w przypadku przedmiotu praktycznego - kwalifikacje dadzą studia podyplomowe na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w szkole średniej – zadeklarowanej jako podstawowe miejsce pracy – i ma 35-letni staż pracy. W Centrum Kształcenia Zawodowego (drugim miejscu pracy) pracuje na część etatu i również posiada świadectwa pracy. Czy nagroda jubileuszowa należy się w obydwu miejscach pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dokumentacji- konkurs na dyrektora szkoły istniejące oświadczenia są zgodne z wymogami obecnego prawa oświatowego.
pozdrawiam i dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może zwolnić się z kilku godzin lekcyjnych (tłumacząc się koniecznością wizyty u lekarza specjalisty)? Jak rozliczyć godziny w sytuacji gdy nauczyciel spóźnił się do pracy usprawiedliwiając się awarią pociągu/autobusu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 30.11.2016 r. na wniosek Pani sprzątaczki rozwiązaliśmy umowę w związku z przejściem na rentę inwalidzką z tytułu niezdolności do pracy. Rentę tą ma Pani przyznaną do 18.05.2018 r. Moje pytanie dotyczy o rożne formy świadczenia dla tej Pani z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz do kiedy ma prawo korzystania z w/w świadczeń?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły. Ze względu na nie najlepszy stan zdrowia chcę ubiegać się o urlop zdrowotny. Kto może mi podpisać zaświadczenie potwierdzające prawo do ubiegania się o taki urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe