Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkolonej stołówce pracują 4 kucharki, przygotowują śniadania, obiady i kolacje. Mamy internat na terenie szkoły. Niestety, ostatnio 2 kucharki zachorowały i poszły na miesięczne zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji mogę zatrudnić pracownika na umowę zlecenie, ponieważ pozostałe pracownice nie są w stanie przygotować same wszystkich posiłków dziennie? Czy można w takiej sytuacji wypłacić nadgodziny paniom kucharkom? Co robić w takiej sytuacji?
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 530) pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie:
1) wyboru:
a) w urzędzie marszałkowskim: marszałek województwa, wicemarszałek oraz pozostali członkowie zarządu województwa – jeżeli statut województwa tak stanowi,
b) w starostwie powiatowym: starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu – jeżeli statut powiatu tak stanowi,
c) w urzędzie gminy: wójt (burmistrz, prezydent miasta),
d) w związkach jednostek samorządu terytorialnego: przewodniczący zarządu związku i pozostali członkowie zarządu – jeżeli statut związku tak stanowi,
e) w urzędzie m.st. Warszawy: burmistrz dzielnicy m.st. Warszawy, zastępca burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostali członkowie zarządu dzielnicy m.st. Warszawy;
2) powołania – zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnik gminy, skarbnik powiatu, skarbnik województwa;
3) umowy o pracę – pozostali pracownicy samorządowi.
W mojej opinii należy zatrudnić pracownika na zastępstwo, a nie na zlecenie, gdyż umowa zlecenia w warunkach opisanych w pytaniu może być potraktowana jak próba obejścia przepisów prawa pracy. Natomiast zatrudnienie na zastępstwo gwarantuje, że w chwili powrotu zastępowanej pracownicy umowa ulegnie zakończeniu.
Oczywiście można też doraźnie wypłacać pracownicom nadgodziny, ale tutaj istnieje ryzyko, ze nawet mimo wypłacenia dodatku zostaną przekroczone normy czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły, którego kadencja kończy się z dniem 31.08.2018 r. Organ prowadzący wymusza na mnie, abym wystąpiła z wnioskiem do szkoły, gdzie pracuje nowo wybrana Pani dyrektor, iż z dniem 1 września br. Pani dyrektor zostanie zatrudniona w naszej szkole szkole za porozumieniem stron na zasadzie przeniesienia z obecnej placówki.
Przecież ja nie mogę podejmować decyzji wiążących po 1 września. Nadmieniam, iż nie mogę też tego zrobić teraz w maju, ponieważ mam nadmiar nauczycieli języka niemieckiego, od którego specjalistką jest nowa Pani dyrektor, do czego nakłaniał mnie także organ. Nie mogę na siebie brać takiej odpowiedzialności. Czy się mylę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest zgodne z prawem zatrudnienie w jednej placówce córki na stanowisku głównej księgowej, a matki na stanowisku starszej księgowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dwóch nauczycieli od 1 września będzie miało pomniejszony etat. Jeden do 13/18, a drugi, który jest prezesem ogniska ZNP i społecznym inspektorem pracy do 7/18.Chcę im uzupełnić etaty godzinami w świetlicy. Jak prawidłowo poinformować nauczycieli o łączeniu pensum w tej samej szkole? Co można zrobić jeśli nauczyciele nie wyrażą zgody na takie rozwiązanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Placówka nieferyjna, ze względu na bardzo niski stan wychowanków brakuje godzin dla 6 wychowawców. Czy propozycję ograniczenia pensum można złożyć również wychowawcy (nauczyciel mianowany) wybranemu we wrześniu na przewodniczącego koła związkowego ZNP (niecałe 20 członków)? Nie otrzymałem żadnej pisemnej informacji o specjalnej ochronie któregokolwiek ze związkowców, w tym wspomnianego przewodniczącego koła. Jeśli propozycja ograniczenia w takim przypadku może być złożona, to co jeśli nauczyciel się na nią nie zgodzi - można go zwolnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem. Zgodnie ze zniżką dyrektorską powinnam pracować 1 godz. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Chciałabym w przedszkolu prac 3 godz. ponieważ mamy małą kadrę i dużo godzin nadliczbowych (każda nauczycielka prawie po 1,5 etatu). Zwracając się do Burmistrza z tą prośbą muszę uwzględnić ramowy program nauczania. Czy macie Państwo jakiś pomysł na argument, aby te godziny zostały mi przydzielone.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe