Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jak wynika z przedstawionych informacji powierzono Pani stanowisko dyrektora szkoły publicznej na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j....

PORADA PRAWNA

27 października 2020 Kadry

W szkole pracuję 37. rok. Dnia 1.09.2020 r. powierzono mi stanowiska dyrektora szkoły, w której już pracowałam, i jestem nim do dziś. Ze względów rodzinnych będę chciała w ciągu roku szkolnego rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Moje pytanie brzmi: Kto jest moim pracodawcą? Kto może/powinien podpisać zgodę na rozwiązanie umowy o pracę?

Jak wynika z przedstawionych informacji powierzono Pani stanowisko dyrektora szkoły publicznej na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.). Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 713) kierownik urzędu (wójt, burmistrz, prezydent) wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Szkoła jest gminną jednostką organizacyjną. Z tego też powodu decyzje kadrowe względem Pani osoby podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, pomimo że formalnie jest Pani zatrudniona w szkole.
Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo oświatowe organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce, odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego m.in.:
• w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
• w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
We wskazanym przypadku są dwa scenariusze: może Pani złożyć trzymiesięczne wypowiedzenie stosunku pracy i jednocześnie rezygnację ze stanowiska albo starać się o rozwiązanie stosunku pracy i odwołanie za porozumieniem stron. W tym drugim przypadku organ prowadzący szkołę będzie musiał w przedmiocie Pani odwołania zasięgnąć opinii kuratora oświaty.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT