Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy zaświadczenia (załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 w sprawie awansu zawodowego) oraz aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela (załącznik nr 3). Czy podstawa prawna w tych dwóch dokumentach to: Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. NR 97, Poz. 674, z póź. zm.)? Czy zmienił się Dz.U. itd? Czy napisać tak jak we wzorze?
Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20.06.2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (§ 158), jeżeli w akcie normatywnym odsyła się do innego aktu normatywnego, przy odesłaniu przytacza się w całości aktualny tytuł tego aktu oraz oznaczenie:
1) pozycji oraz, w razie potrzeby, rocznika dziennika urzędowego, w którym ten akt ogłoszono - jeżeli akt ten nie był nowelizowany;
2) pozycji oraz, w razie potrzeby, rocznika dziennika urzędowego, w którym ogłoszono zarówno pierwotny tekst tego aktu, jak i akty zmieniające ten akt - jeżeli akt ten był nowelizowany, a nie ogłoszono jego tekstu jednolitego;
3) rocznika oraz pozycji dziennika urzędowego, w którym ogłoszono ostatni tekst jednolity tego aktu - jeżeli ogłoszono taki tekst jednolity;
4) rocznika oraz pozycji dziennika urzędowego, w którym ogłoszono tekst jednolity, oraz dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akty zmieniające tekst jednolity tego aktu - jeżeli ogłoszono tekst jednolity tego aktu, a był on nowelizowany.
W przypadku Karty Nauczyciela, posiada ona aktualny tekst jednolity z 2018 roku, poz. 967. Do chwili obecnej tekst jednolity nie posiada zmian, więc w podstawie prawnej powinno się podawać (Dz. U. z 2018 r., poz. 967).
Jeżeli liczba zmian aktu normatywnego, do którego następuje odesłanie, albo jego tekstu jednolitego jest większa niż pięć, można nie wymieniać roczników oraz pozycji dzienników urzędowych, w których ogłoszono te zmiany, a poprzestać jedynie na podaniu pozycji oraz, w razie potrzeby, rocznika dziennika urzędowego, w którym ogłoszono pierwotny tekst tego aktu albo jego ostatni tekst jednolity z dopiskiem „z późn. zm.”, po którym zamieszcza się odnośnik.
W odnośniku, o którym mowa powyżej, wymienia się wszystkie kolejne zmiany pierwotnego tekstu danego aktu normatywnego albo jego ostatniego tekstu jednolitego, podając odpowiednie roczniki oraz pozycje dzienników urzędowych.
Tak jest np. we wzorze zaświadczenia i aktu nadania, o których mowa w pytaniu, ze względu na termin wydania Rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego nauczycieli - 2013 rok, a ostatni wówczas tekst jednolity Karty Nauczyciela był z 2006 roku i posiadał zmiany.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, mający 56 lat - podlega 4-letnim emerytalnym okresem ochronnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole mam nauczycieli, którzy nabyli prawo do emerytury ale nie chcą na nią przejęć. Od 1 września znacznie zmniejsza się ilość klas co wiąże się z ograniczeniami etatu nauczycieli. Czy dyrektor ma możliwość w jakikolwiek sposób wpłynąć aby osoby, które mogą już przejść na emeryturę aby z niej skorzystały. Proszę również o informację, czy jeśli taki nauczyciel w momencie nabycia praw do emerytury z niej nie skorzysta później może pracować ile chce i rozwiązać z pracodawcą umowę dla niego dogodnym terminie? Czy przepisy nałożą obowiązek pracy do iluś kolejnych lat bez możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy? W momencie ograniczania etatu, czy ewentualnych zwolnień jakie dokumenty powinien posiadać dyrektor szkoły (chodzi mi o np. jakieś kryteria, które należy przyjąć mile widziane wzory takich dokumentów)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy burmistrz miasta i gminy może wymagać od dyrektora zaprowadzenia miesięcznej listy obecności dla nauczycieli samorządowej szkoły publicznej w celu potwierdzania podpisem przez nich swojej obecności w pracy? Czy to polecenie ma uzasadnienie prawne?
- Kto płaci mandat, np wystawiony przez PINB? Z jakich środków? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest zatrudniona osoba niepełnosprawna. W okresie wakacji jest organizowany wyjazd z Funduszu Socjalnego. Czy opiekun do tej osoby może skorzystać z dofinansowania z Funduszu, jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe