Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej publicznej znajdują się oddziały przedszkolne (3, 4, 5 i 6 latki). Nauczycielki z oddziałów mają podpisane umowy o pracę z dyrektorem szkoły, uczestniczą w Radach Pedagogicznych szkoły podstawowej, obowiązuje ich Statut szkoły i inne dokumenty szkolne. Czy nauczycielki oddziałów przedszkolnych powinny pracować jak inni nauczyciele szkoły, tzn. mieć ferie i wakacje? Nazwa szkoły brzmi "Szkoła Podstawowa nr..". W nazwie nie ma- " z oddziałami przedszkolnymi".
Oddziały przedszkolne w szkole podstawowej nie wchodzą w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej, do której należą jedynie klasy I – VIII (art. 95 ust. 1 PO, wyrok NSA z dnia 2 marca 2016 r., I OSK 2515/15, http://orzeczenia.nsa.gov.pl). Oddziały przedszkolne są placówkami nieferyjnymi, które co do zasady działają przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący (§ 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r., poz. 649). W związku z tym nauczycielom takiego oddziału, jako pracownikom placówki nieferyjnej, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów lub uzgodnionych z dyrektorem szkoły, nie zaś w czasie ferii (art. 64 ust. 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 14/18. W tym roku szk. pracuje zgodnie z aneksem zawartym na rok szkolny 2015/16 w wymiarze 18/18. Czy przysługuje jej roczny urlop zdrowotny? W przyszłym roku będzie pracowała również w niepełnym wymiarze godzin.
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole prowadzonej przez j.s.t w wymiarze 17/18 i jest to jego główne miejsce pracy. Pracował także w drugiej szkole na umowę o kodeks pracy prowadzonej przez stowarzyszenie w wymiarze 6/18.W wyniku zmian organizacyjnych po 10 latach pracy nie przedłużono z nim umowy w drugiej szkole gdzie był zatrudniony na umowę o kodeks pracy). Czy nauczycielowi przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia i w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można nauczyciela mianowanego zatrudnić na czas określony na jeden rok szkolny? Jeśli po roku nie sprawdzi się w wykonywaniu swoich obowiązków, można takiego nauczyciela nie ujmować w arkuszu organizacyjnym na kolejny rok szkolny pomimo wolnego wakatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop macierzyński w związku z poronieniem jest obligatoryjny w całości? Pracownica zatrudniona na umowę na zastępstwo dowiedziała się, że jest w ciąży. Na początku lipca zrobiła pierwsze usg które wykazało martwą ciążę. Czy na podstawie 1801 Kodeksu pracy można skrócić okres przebywania na urlopie macierzyńskim do 7 dni od zgonu dziecka, czy musi wziąć cały 8 tygodniowy urlop macierzyński? Pracownica wnioskuje o jak najszybszy powrót tłumaczy to złym stanem psychicznym podczas przebywania samej w domu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracodawca ma prawo żądać od nowo zatrudnionego pracownika-emeryta dostarczenia oświadczenia z poprzedniego zakładu pracy o otrzymanych nagrodach jubileuszowych? Pracownik-emeryt utrzymuje, iż wszystkie dokumenty przekazał (w tym świadectwa pracy do ZUS) i nie posiada innych informacji oprócz decyzji emerytalnej oraz szczegółowych informacji (dokument z ZUS) o latach, które były brane pod uwagę w celu przyznania emerytury. Czy mamy prawo żąć aby przyniósł odpowiednie zaświadczenie z poprzedniego zakładu pracy dot. wypłaty nagrody jubileuszowej? Czy prawdą jest, że za przepracowane lata można otrzymać tylko raz w życiu nagrodę jubileuszową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe