Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Z urodzeniem martwego dziecka mamy do czynienia, jeżeli nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży. W przypadku, jeżeli nastąpiło wcześniej, wówczas mówimy o poronieniu....

PORADA PRAWNA

28 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy urlop macierzyński w związku z poronieniem jest obligatoryjny w całości? Pracownica zatrudniona na umowę na zastępstwo dowiedziała się, że jest w ciąży. Na początku lipca zrobiła pierwsze usg które wykazało martwą ciążę. Czy na podstawie 1801 Kodeksu pracy można skrócić okres przebywania na urlopie macierzyńskim do 7 dni od zgonu dziecka, czy musi wziąć cały 8 tygodniowy urlop macierzyński? Pracownica wnioskuje o jak najszybszy powrót tłumaczy to złym stanem psychicznym podczas przebywania samej w domu.

Z urodzeniem martwego dziecka mamy do czynienia, jeżeli nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży. W przypadku, jeżeli nastąpiło wcześniej, wówczas mówimy o poronieniu. Poronienie nie rodzi jednak prawa do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Wówczas w grę wchodzi jedynie zwolnienie lekarskie. Dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pracownica wróciła do pracy.W przypadku urodzenia martwego dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński
Przepisy art. 1801 Kodeksu pracy regulują wymiar urlopu macierzyńskiego w sytuacji urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia.

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Urodzenie martwego dziecka a poronienie
W tym przypadku niezwykle istotne jest ustalenie, co należy rozumieć przez pojęcie „urodzenie martwego dziecka” i czym różni się ono od terminu „poronienie”. Niestety regulacje Kodeksu pracy nie definiują tych pojęć. Tu jednak z pomocą przychodzą nam przepisy rozporządzenia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

W załączniku do rozporządzenia znajduje się definicja urodzenia martwego dziecka. Przepisy mówią, że urodzeniem martwym określa się całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, jeżeli nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży (21 tygodni i 6 dni), który po takim wydaleniu lub wydobyciu nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli.

Za poronienie natomiast uważa się wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli, jeżeli nastąpiło to przed upływem 22. tygodnia ciąży.

W niniejszym przypadku, zakładam, że były to pierwsze tygodnie ciąży (pierwsze usg) Dlatego też w tym przypadku nie mamy do czynienia z urodzeniem martwego dziecka, a z poronieniem. Pracownicy nie przysługuje zatem urlop macierzyński na podstawie art. 1801 Kodeksu pracy.

W takiej sytuacji pracownicy przysługuje jedynie zwolnienie na okres niezdolności do pracy, zapewniające jednak wypłatę wynagrodzenia gwarancyjnego, przewidzianego w art. 92 k.p. oraz wypłatę świadczeń z tytułu zasiłku chorobowego, określanego przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Możliwość skrócenia urlopu przy urodzeniu martwego dziecka
W sytuacji, jeżeli mielibyśmy do czynienia w urodzeniem martwego dziecka (po upływie 22. tygodnia ciąży), wówczas również istnieje możliwość skrócenia ośmiotygodniowego urlopu macierzyńskiego. Decyzję o skróceniu tego urlopu podejmuje pracownica. Urlop ten nie może być jednak krótszy niż siedem dni.

Podstawa prawna: 1) Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.); 2) Rozporządzenie z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 177; 3) Ustawa z 22 kwietnia 2010 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 159).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT