Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910) jżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne...

PORADA PRAWNA

12 marca 2021 Kadry

W szkole oprócz stanowiska Dyrektora utworzone są stanowiska kierownicze wicedyrektora i kierownika szkolenia praktycznego. Na powierzeniu stanowiska Kierownika szkolenia praktycznego widnieje termin "czas nieokreślony". Czy i w jakim terminie zgodnie z art. 66 ust. 1 i ust. 2 Prawa oświatowego możliwe jest wypowiedzenie i odwołanie przez Dyrektora z pełnionej funkcji?

 Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910) jżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej.
Z kolei art. 66 Prawa oświatowego stanowi, że organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
• złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
• ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
• złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3 (wniosek kuratora o odwołanie);


W przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty dyrektor może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Niestety w przepisach nie wskazano możliwości odwołania ze stanowiska kierowniczego za wypowiedzeniem. Należy dążyć do tego, aby odbyło się w miarę spokojnie, np. porozmawiać z kierownikiem i przekonać go do złożenia rezygnacji. Jeżeli w ten sposób nie uda się sprawy zamknąć to należy odwołać kierownika w związku ze szczególnie uzasadnioną sytuacji, w oparciu o opinię kuratora. Oczywiście wniosek taki musi być właściwie umotywowany. Kurator wydaje opinię w terminie 21 dni od dnia otrzymania wystąpienia organu.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT