Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole oprócz stanowiska Dyrektora utworzone są stanowiska kierownicze wicedyrektora i kierownika szkolenia praktycznego. Na powierzeniu stanowiska Kierownika szkolenia praktycznego widnieje termin "czas nieokreślony". Czy i w jakim terminie zgodnie z art. 66 ust. 1 i ust. 2 Prawa oświatowego możliwe jest wypowiedzenie i odwołanie przez Dyrektora z pełnionej funkcji?
Stosownie do art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910) jżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej.
Z kolei art. 66 Prawa oświatowego stanowi, że organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
• złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
• ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
• złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3 (wniosek kuratora o odwołanie);
W przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty dyrektor może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Niestety w przepisach nie wskazano możliwości odwołania ze stanowiska kierowniczego za wypowiedzeniem. Należy dążyć do tego, aby odbyło się w miarę spokojnie, np. porozmawiać z kierownikiem i przekonać go do złożenia rezygnacji. Jeżeli w ten sposób nie uda się sprawy zamknąć to należy odwołać kierownika w związku ze szczególnie uzasadnioną sytuacji, w oparciu o opinię kuratora. Oczywiście wniosek taki musi być właściwie umotywowany. Kurator wydaje opinię w terminie 21 dni od dnia otrzymania wystąpienia organu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 1.09.2014 r. jest na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Z obliczeń wynika, że nie będzie jej do końca roku szkolnego, gdy urodzi dziecko. Na jej miejsce została zatrudniona młoda nauczycielka, która chciałaby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Jednak w umowie nowo zatrudniona ma napisane, że jest zatrudniona na czas nieobecności poprzedniej nauczycielki. Czy ma to jakiś wpływ na możliwość rozpoczęcia stażu? Czy umowa powinna mieć zapis, że nauczycielka jest zatrudniona do 31.08.2015 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zatrudniłam nauczyciela od 1 września 2023r do 30 czerwca 2024r. Była to umowa na zastępstwo. Tak więc, kończy pracę i nie będzie zatrudniony w następnym roku. Nagroda jubileuszowa przypada na 28 sierpnia. Czy ja, jako pracodawca mam obowiązek jej wypłaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza obowiązek audytu wewnętrznego w zakresie bezpieczeństwa informacji. Proszę o wyjaśnienia w zakresie: czy gimnazjum ma obowiazek przeprowadzania takiego audytu i na czym taki audyt polega. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Czy nauczyciel przebywający na kwarantannie ma obowiązek prowadzenia zajęć zdalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe