Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy (art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Czy to znaczy, że nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi należy dni strajku odjąć od stażu pracy i nagrody jubileuszowej? Np. jeśli pracownik strajkuje 1 dzień a nagroda jubileuszowa przypada na 10 kwietnia 2019r. za 20 lat pracy to powinno się wypłacić tę nagrodę 11 kwietnia ? Czy tak samo jest ze stażem pracy? 20 lat na 11 kwietnia ?
Udział w strajku nie wpływa na inne uprawnienia pracownicze niż wynagrodzenie, a więc dzień strajku jest wliczany do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej i pracownik nabywa do niej prawo bez względu na okoliczność, czy w tym dniu świadczy pracę, czy nie; strajk nie przesuwa terminu wypłaty. Analogicznie jest w przypadku stażu uprawniającego do dodatku stażowego – art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Dz.U. z 2019 r., poz. 174.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Teczka akt osobowych pracownika. Pracownik zatrudniony od 2011 roku zakończy zatrudnienie 30 styczna 2020 r. (w związku z przejściem na emeryturę). Z przyczyn organizacyjnych 31 stycznia 2020 r. zostanie zatrudniony ponownie (na czas określony). Czy można mu prowadzić tę samą teczkę akt osobowych, czy należy założyć nową z uwago na to, iż okres przechowywania pierwszej teczki (tej prowadzonej od 2011 roku) - to 50 lat, a drugiej - 10 lat po ustaniu zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące opieki nad dziećmi na Zielonej Szkole. Nauczyciele wyjeżdżają z dziećmi do Domu Wczasów Dziecięcych, który ma swoja kadrę pedagogiczną. W regulaminie tego ośrodka jest zapis, że opiekę nad dziećmi w godzinach od 6 do 22 pełnią nauczyciele Domu Wczasów Dziecięcych, natomiast od 22 do 6 nauczyciele ze szkoły. W takim przypadku ilu nauczycieli mam wysłać na taką wycieczke przy 53 dzieciach. I czy nauczyciel ze szkoły może w godzinach, kiedy teoretycznie nie sprawuje opieki nad dzieckiem (6-22) wykonywać inną pracę na zlecenie np. prowadzić szkolenie on-line, za które otrzyma wynagrodzenie Czy to będzie podwójne finansowanie? Podobno jest "jakiś" przepis, który mówi o tym, że nauczyciel nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę? Więc skoro pracował w nocy pełniąc opiekę nad dziećmi to dzień ma wolny, ale przecież to dzieci szkolne i wypełnia kartę wycieczki na 7 dni i nocy. Niestety nigdzie do tego nie dotarłam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 25 września 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. przebywała na urlopie wychowawczym, od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Nauczycielka zgłasza chęć korzystania z urlopu bezpłatnego.
1. Czy nauczycielka nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego przebywając na urlopie wychowawczym?
2. Jeżeli tak to jeśli będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym (za rok 2019, 2020, 2021) przez 46 dni w roku 2022 to czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w 2022 r. i w jakim wymiarze?
3. Czy urlop bezpłatny powinien być udzielony od 16 lutego 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. czy tylko do końca roku szkolnego tj. do 30 czerwca ,a później nauczyciel może przebywać na urlopie wypoczynkowym? (pytanie powiązane z pytaniem nr 3)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września zatrudniliśmy nauczyciela na 4/18 etatu, nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy. W pierwszym miejscu pracy ma 13/18 etatu, w naszej szkole – 4/18 etatu oraz w trzecim miejscu – 4/18 etatu. W pierwszym miejscu ma płaconą wysługę lat. Co z wysługą lat w naszej szkole? Sumarycznie we wszystkich szkołach nauczyciel ten przekracza etat. Czy wysługa lat przysługuj mu w naszej szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Woźna od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy okres ten powinien być zaliczony do pracowniczego stażu pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe