Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W niepublicznym przedszkolu nauczyciele zatrudniani są na umowę o pracę z Kodeksu Pracy, czyli w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Czy nauczyciel religii, który pracuje godzinę tygodniowo w umowie powinien mieć wpisany wymiar 1/40 etatu? Umowę zawieramy od 1 września do 30 czerwca. Jak wygląda wówczas kwestia urlopu? Czy faktycznie przysługuje takiemu pracownikowi 10 dni urlopu, które może wykorzystać i nie prowadzić zajęć kilka razy z rzędu? Proszę o pomoc w tej kwestii, ponieważ odkąd zawieramy umowy o pracę, a nie umowy zlecenie, ta kwestia nie jest dla nas do końca jasna.
Jeżeli oprócz prowadzenia zajęć z uczniami nauczycielowi nie są powierzone inne zadania (np. związane z przygotowaniem się do zajęć, zadania statutowe, itp.) wymiar etatu może zostać określony na 1/40, natomiast jest odpowiednio wyższy, gdy w ramach zadań służbowych nauczycielowi są powierzane także inne zadania. Zakładając 10 – letni staż uprawniający do urlopu w wymiarze 26 dni, w związku z zatrudnieniem na 1/40 etatu przysługuje w roku kalendarzowym urlop w wymiarze: 1/40 * 26 = 0,65 dnia zaokrąglone do 1 dnia, czyli 8 godzin (art. 154 § 1 pkt 2 i § 2, art. 1542 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Urlop jest udzielany w dniach i godzinach pracy, co wiąże się z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, która raz w roku musi objąć co najmniej 14 dni kalendarzowych (2 godziny urlopu, po 1 godzinie tygodniowo), a pozostała część nie musi być wykorzystywana w ciągu – art. 1542 § 1, art. 162 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 30.06.2015r. wygrałam konkurs na dyrektora szkoły, wójt dał mi powierzenie na 1 rok, gdzie mogę się odwołać od jego decyzji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponawiam swoje pytanie. Jestem dyrektorem przedszkola, w którym zatrudniam na umowę o pracę w niepełnym wymiarze nauczycieli zajęć dodatkowych. Jaki będzie wymiar urlopu dla nauczyciela zatrudnionego na:
2/25 etatu
3/25 etatu
3/50 etatu
Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż informacje, które znajduję w internecie są bardzo niejasne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bierze w jednym dniu opiekę nad dzieckiem zdrowym. W tygodniu ma 6 godzin nadliczbowych. Czy w tym tygodniu, w którym bierze opiekę nad dzieckiem zdrowym będzie miał godziny nadliczbowe naliczone czy ten tydzień jest liczony bez godzin nadliczbowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku kończy się kadencja dyrektora szkoły podstawowej. Obecny dyrektor nie przystąpił do konkursu. W arkuszu organizacyjnym szkoły na rok szkolny 2019/20 zgodnie z kwalifikacjami jest dla obecnego dyrektora tylko 12/18 etatu. Kto daje dyrektorowi wypowiedzenie? Czy okres wypowiedzenia może być skrócony do dwóch miesięcy, do końca lipca. W szkole pozostaje wicedyrektor, który ma powierzenie do 31 sierpnia 2019 roku i w nowym roku będzie pracował w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo powołać społecznego zastępcę dyrektora w przedszkolu, w którym utworzono stanowisko wicedyrektora, ale jest on długotrwale nieobecny (przebywa na urlopie macierzyńskim)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe