Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W mojej szkole pracuje trzech nauczycieli tego samego przedmiotu. Dwoje podlega ochronie ze względu na pełnioną funkcję związkową, jedna podlega ochronie przedemerytalnej. Ponieważ maleje liczba oddziałów, muszę zwolnić jedną z tych osób. Wspomniani nauczyciele pracują w porównywalny sposób, są dyplomowani, mają kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów. Czy w takiej sytuacji mogę zastosować kryterium stażu pracy?
- Art. 32 ustawyz 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (ze zm.),
- Art. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ze zm.),
- Art. 22 ust. 2, art. 88 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r.,
- Art. 39, art. 42 Kodeksu pracy,
- Rozporządzenie RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (ze zm.).
Jedną z form ochrony działaczy związkowych są ograniczenia w rozwiązywaniu z nimi umowy o pracę oraz jednostronnej zmianie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika.
Ustawa o związkach zawodowych
Art. 32. 1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt. 1
- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.
3. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, wskazuje pracodawcy pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4.
Pracownicy posiadający staż pracy uprawniający ich do przejścia na emeryturę z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego są chronieni przed wypowiedzeniem umowy od 56 roku życia – kobiety i od 61 roku życia – mężczyźni. Dla pewnych kategorii pracowników wiek emerytalny wynosi dla kobiet mniej niż 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Zalicza się do nich na podstawie Rozporządzenia RM z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze:
nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską, wymienioną w Karcie Nauczyciela.
(...)
Prawo do tej ochrony przed wypowiedzeniem umowy w trybie art. 39 Kodeksu pracy przysługuje pracownikowi w okresie 4 lat poprzedzających wiek emerytalny.
Jednkaże w określonych warunkach można dokonać wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy i płacy, co jednak nie wiąże się ze zmianą podstawy zatrudnienia, tj. mianowania.
Gdy w szkole wskutek zmniejszenie liczby oddziałów dochodzi do zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w pełnym wymiarze zajęć, takiemu nauczycielowi można ograniczyć wymiar zatrudnienia do ½ obowiązkowego pensum od nowego roku szkolnego na podstawie art. 22 ust. 2 KN - jeśli nie ma możliwości dopełnienia etatu w innej szkole. Ograniczenie wymiaru zatrudniania wiąże się z proporcjonalnym zmniejszeniem wynagrodzenia, ale nie oznacza zmiany podstawy nawiązania stosunku pracy. Jest to ta sytuacja, kiedy nauczyciel pomimo niepełnego wymiaru etatu zatrudniony jest nadal na podstawie mianowania.
W związku z tym, że pracownicy podlegają równorzędnej ochronie, ten trudny obowiązek podjęcia decyzji dotyczącej osób i sposobu postępowania pozostaje w gestii dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik znalazł inną pracę pozostając nadal w zatrudnieniu z naszą firmą. Pracodawca nie wyraża zgody na odejście za porozumieniem stron (pracownik jest potrzebny na jakiś okres). W jaki (zgodny z przepisami) sposób pracownik może rozwiązać stosunek pracy z obecnym pracodawcą aby na przestrzeni 7 dni rozpocząć nową pracę (taki wymóg postawił nowy pracodawca)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel co rok musi składać zaświadczenie o niekaralności, jeśli ma umowę na czas określony do 31 sierpnia danego roku i od września znów będzie zatrudniony? A co jeśli do końca czerwca danego roku? Jeśli będzie zatrudniony w kilku szkołach, to może je kserować, czy do każdej szkoły osobno składać wniosek w sądzie? Czy nauczyciel zatrudniany na zastępstwo też musi mieć zaświadczenie o niekaralności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka posiada dyplom ukończenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych-specjalność j. angielski, dyplom Uniwersytetu Gdańskiego w specjalności Nauczanie j. angielskiego – licencjat oraz dyplom Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kierunek Edukacja dla bezpieczeństwa – magister. Czy w/w nauczycielka może uczyć j. angielskiego w Technikum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dostaliśmy ostatnio prośbę listowną o wydanie świadectwa pracy na podstawie dołączonych xero umów o pracę. W archiwum została odnaleziona teczka tej Pani i faktycznie pracowała w szkole od 01.09.1992 r. do 31.08.1994 r. z tym że szkoła której była pracownicą już nie istnieje, a w ostatnich latach działania była naszą filią. W teczce są tylko umowy oraz wymiar uposażenia. Czy w tej sytuacji wydać świadectwo pracy na obowiązującym druku czy w formie zaświadczenia, że ta Pani w tym okresie była pracownikiem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe