Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób należy wybrać przedstawiciela, który wejdzie w skład komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły?
W zespole szkół działają dwie rady rodziców – rada rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum. W jaki sposób należy wybrać przedstawiciela, który wejdzie w skład komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły? Obie rady mają odrębne regulaminy. Brak też zapisów w regulaminach o postępowaniu w takiej sytuacji.
Tryb wyboru przedstawiciela rad rodziców do komisji konkursowej na dyrektora zespołu szkół określają rady rodziców. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym powinno znaleźć się rozstrzygnięcie tej kwestii.
Skład komisji konkursowej
Organ prowadzący szkołę powołuje komisję, której przedstawiciele biorą udział w wyłonieniu kandydata na stanowisko dyrektora. W skład komisji konkursowej wchodzi:
- 3 przedstawicieli organu prowadzącego szkołę ;
- 2 przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
- po 1 przedstawicielu:
- rady pedagogicznej,
- rady rodziców,
- zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy
Proporcjonalny skład komisji konkursowej
Warunkiem koniecznym przy ustalaniu ostatecznego składu komisji jest zachowanie odpowiednich proporcji w składzie komisji – zgodnie z przepisami art. 36a ust. 7-8.
A zatem łączna liczba przedstawicieli organu prowadzącego szkołę i sprawującego nadzór nie może być mniejsza niż łączna liczba pozostałych przedstawicieli.
Wspólny przestawiciel rad rodziców
Jak wskazuje art. 36a ust. 6 pkt 3 lit. b w skład komisji konkursowej powołuje się przedstawiciela nie określonej rady rodziców, a rodziców uczniów szkół tworzących zespół szkół. Wydaje się, że można na drodze analogii zastosować tu procedury wyboru przedstawicieli rad rodziców tak jak w przypadku nowo zakładanego zespołu szkół – art. 36a ust. 9 pkt 2.
Zatem wyboru jednego przedstawiciela rodziców obie rady powinny dokonać spośród rad rodziców szkół funkcjonujących w zespole szkół. Wybrany przedstawiciel reprezentuje w trakcie konkursu na dyrektora stanowisko wypracowane przez obie rady rodziców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jaką dokładnie podstawę prawną muszę się powołać we wniosku o dopuszczenie programu w Branżowej szkole I stopnia i czy termin 15.06 się zmienił?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zwrócił się z prośbą o udzielenie urlopu okolicznościowego z tytułu jego ślubu, który ma sie odbyć 17.lipca.2010r.. Prosi o urlop w terminie 7-8 kwietnia 2010r. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na urlop w w/w terminie?
- Jak wygląda ocenianie ucznia zwolnionego z zajęć WFu na koniec roku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką nieferyjną - poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, czy nauczycielom którzy pełnili funkcję opiekuna stażu tylko w niektórych miesiącach roku szkolnego należy wypłacić średnią urlopową z dod. opiekuna stażu w miesiącach korzystania z urlopu wypoczynkowego, mimo że składnik ten już nie przysługuje? Jeśli tak to czy wysokość dodatku należy wziąć w pełnej kwocie za każdy miesiąc 9z angażu) czy faktycznie wypłaconą tj. pomniejszoną np. w przypadku zwolnienia lekarskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego zaatakował ratownika na stanowisku pracy w krytej pływalni, która wchodzi w skład zespołu szkół (nauczyciel na urlopie wakacyjnym). Obydwaj są pracownikami zespołu szkół. Interweniowała policja i nauczyciel został zatrzymany. Następnego dnia został zatrzymany ponownie oraz po badaniu lekarskim przewieziony do szpitala psychiatrycznego na leczenie (wyrywał kraty kanalizacyjne z ulicy i rzucał w stronę aut). Nauczyciel w przeszłości był leczony i przebywał już w szpitalu psychiatrycznym. Ratownik odmawia złożenia skargi, tłumacząc się, że to choroba, a są kolegami. Pracownicy pływalni są przestraszeni agresją nauczyciela. Osobiście mam obawy, że podobne zachowanie może mieć miejsce wobec nauczycieli, uczniów oraz mnie. Jest niebezpieczny dla społeczeństwa. Ponadto w przeszłości pomógł w przygotowaniu się do egzaminu sprawnościowego wielu pracownikom służb mundurowych. Sam startował w zawodach, podnosząc ciężary. Jest silny i sprawny fizycznie. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor, aby wszyscy w szkole czuli się bezpiecznie? W mojej ocenie nauczyciel nie powinien pracować w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe