Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W 2004r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania wygrał konkurs na stanowisko dyrektora innego przedszkola. Wówczas to poprosił pisemnie dyrektora placówki, w której nauczyciel miał wykonywać zadania po przeniesieniu, o przeniesienie w trybie art.18 ust.4 KN. Na tę prośbę zgodę wyraził dyrektor przedszkola zatrudniającego wówczas nauczyciela. Zgodę tę odbiera od nauczyciela dyrektor przedszkola, do którego nauczyciel miał zostać przeniesiony, jako organ odpowiedzialny za dokonanie zmiany miejsca pracy – art. 18 ust. 4 KN. A następnie zwrócił się do organu prowadzącego o opinie w/w sprawie i oczywiście otrzymał pozytywną odpowiedź. Czy na tym procedura przeniesienia miała się zakończyć? Czy nauczyciel powinien wówczas otrzymać odpowiedź i pisemne przeniesienie? Czy był zatrudniony w nowej placówce tylko na czas pełnienia funkcji dyrektora, czyli 15 lat? Nauczyciel od 01.09.2019 r. nie będzie już dyrektorem, czy będzie nauczycielem placówki w której pełnił funkcję dyrektora, czy powraca do placówki, która go zatrudniała przed pełnieniem funkcji dyrektora?
Przepisy art. 18 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie wskazują okresu przeniesienia nauczyciela, a więc może ono nastąpić zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Odpowiedź na pytanie o okres przeniesienia w tym konkretnym przypadku jest uzależniona od tego, czy nauczyciel wnosił o przeniesienie tylko na okres pełnienia funkcji dyrektora, czy w ogóle tego terminu nie określił; czy dyrektor innego przedszkola w przeniesieniu określił ten okres, czy też nie; czy dyrektor zatrudniający nauczyciela wyraził zgodę na przeniesienie na czas określony czy nieokreślony; czy opiniowanie przez organ prowadzący dotyczyło okresu przeniesienia. Pod tym kątem należy dokonać analizy wszelkiej dokumentacji dotyczącej przeniesienia. Na podstawie treści pytania niemożliwe jest wskazanie okresu przeniesienia, a więc czy po zakończeniu funkcji dyrektora innego przedszkola pozostanie do niego przeniesiony na stanowisku pedagogicznym (na czas nieokreślony), czy też upłynie okres przeniesienia i nauczyciel powróci do pracy w zatrudniającej go placówce. Zmiana warunków zatrudnienia (także miejsca pracy w związku z przeniesieniem) powinna nastąpić na piśmie doręczonym nauczycielowi, natomiast niedochowanie tej formy nie skutkuje nieważnością czynności przeniesienia – art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został zatrudniony w 1980 roku przepracował w szkole 17 lat i zwolnił się sam na własna prośbę. Po dziesięciu latach pracy ponownie ubiegał się o przyjęcie do pracy w szkole w charakterze nauczyciela. Obecnie przepracował w naszej szkole 5 lat. W tym roku chce przejść na emeryturę moje pytanie brzmi czy te siedemnaście lat wlicza się obecnie do oprawy emerytalnej nauczyciela. Czy odprawa emerytalna należy się 3 miesięczna - zgodnie z 20 letni okresem zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 23 maja 2020 r. utraci ważność orzeczenie lekarskie wobec braku przeciwwskazań do wykonywania pracy sprzątaczce zatrudnionej w szkole. Pracodawca wystawił tej Pani skierowanie do lekarza medycyny pracy z dniem 22.04.2020 r. na badanie okresowe. Pracownica ta nie może wykonać tego badania, ponieważ lekarz medycyny, z którym placówka ma podpisaną umowę poinformował, że wykonuje tylko badania wstępne i kontrolne. Co w takiej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- jako dyrektor szkoły mistrzostwa sportowego w czasie wakacji byłem na obozie sportowym organizowanym zgodnie ze statutem szkoł przez okres 12 dni, pełniąc tam funkcję kierownika, dostałem zaproszenie na konferencję organizacji sportowych w miesiącu wrzesniu do Turcji i organ prowadzacy nie wyraził mi zgodny na wyjazd uzasadniajac ze nie mam urlopu w tym czasie, czy bedąc na obozie w czasie wakacji mogłem wykorzystac te dni na wyjazd na konferencję lub zsotac oddelegowany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli po dniu złożenia rezygnacji ze stanowiska dyrektora (za 3 miesięcznym wypowiedzeniem) przebywam na L-4, to jednocześnie przesuwa mi się dzień rezygnacji, czy pozostaje dzień wskazany w piśmie?
Czy przysługujący mi urlop wypoczynkowy powinnam odebrać w trakcie wypowiedzenia czy po terminie wypowiedzenia w postaci ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wracając do uznanych kwalifikacji z plastyki. Opiszę sytuację szczegółowiej. Nauczyciel po nauczaniu początkowym w 1992 r. miał uznane przez dyrektora kwalifikacje do nauczania plastyki w szkole podstawowej, w której nauczał tego przedmiotu do 2011r. Od września bieżącego roku chcę zatrudnić tego nauczyciela w swojej szkole podstawowej na stanowisku n-la plastyki. Przyjmuję, na podstawie par. 28 rozp. o kwalifikacjach z dnia 12 marca 2009r., że n-l ten posiada kwalifikacje do nauczania plastyki w szkole podstawowej. Czy Kuratorium Oświaty może zarzucić mi, że zatrudniłam nauczyciela bez kwalifikacji? Ja uważam, że nie. Czy dobrze interpretuję ten przepis?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe