Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urząd Miasta nie przekazał miesięcznej dotacji na dzieci dla przedszkola niepublicznego w miesiącu lutym. Na informacji o kwocie przyznanej dotacji był wskazany termin przekazania środków do dnia 29 lutego 2020 r. Wynagrodzenia nauczycieli oraz ZUS-y zostały pokryte ze środków organu prowadzącego. Czy rozliczenie tych wydatków z dotacji będzie rodziło problemy w przyszłości przy kontroli? Czy Urząd Miasta może dowolnie realizować terminy przelewów tych środków z dotacji?
Do podstawowych zadań organu prowadzącego należy zapewnienie warunków działania niepublicznej jednostki oświatowej, a dodatkowo w związku z tym, że żaden przepis nie gwarantuje całkowitego finansowania kosztów funkcjonowania placówki z samorządowej dotacji, organ prowadzący powinien również zapewniać środki finansowe z innych źródeł (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). W sytuacji, gdy przed otrzymaniem części dotacji należnej za luty organ prowadzący pokrył wydatki bieżące z innych źródeł, nie będzie uprawniony do refundacji tych kosztów z dotacji przekazanej po terminie płatności zobowiązań. Na podstawie art. 36 ust. 8 i art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 17) refundacja (pokrycie przez organ prowadzący wydatku związanego z prowadzeniem jednostki oświatowej i następnie odebranie tej samej kwoty po otrzymaniu części dotacji samorządowej) jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, gdy została wstrzymana wypłata dotacji w przypadkach enumeratywnie wymienionych w ww. ustawie. Wstrzymanie dotacji nie dotyczy przypadku jej otrzymania po terminie. Dotacja samorządowa, pomimo jej przyznawania na rok, jest przekazywana w częściach. Jako środki publiczne jest wydatkowana na zasadach określonych w przepisach UoFZO oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz.U. z 2019 r., poz. 869 ze zm. Stanowisko o braku możliwości refundacji z dotacji wydatków poniesionych przez organ prowadzący przed otrzymaniem transzy dotacji podzielają inni specjaliści (https://www.gazetaprawna.pl/amp/992553,niepubliczne-jednostki-maja-klopoty-z-wydatkami-z-dotacji-oswiatowej.html). Można zwrócić się do Regionalnej Izby Obrachunkowej z zapytaniem o interpretację przepisów w zakresie możliwości poniesienia wydatku przez organ prowadzący i następnie jego pokrycia z później otrzymanej transzy dotacji samorządowej wypłacanej na podstawie UoFZO (art. 13 pkt 11 w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych, Dz.U. z 2019 r., poz. 2137). Jeśli chodzi o terminy wypłaty dotacji, na podstawie art. 34 ust. 1 UoFZO dotacje są przekazywane na rachunek bankowy przedszkola w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że części za styczeń i za grudzień są przekazywane w terminie odpowiednio do dnia 20 stycznia oraz do dnia 15 grudnia roku budżetowego. W przypadku opóźnienia przysługują odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, począwszy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin przekazania dotacji (art. 48 ust. 1 UoFZO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W Naszej szkole została wydana Decyzja w sprawie realizacji obowiązku szkolnego poza szkolą dla dziecka z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (na podstawie wniosku rodzica i orzeczenia z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej). Z Ośrodka, w którym przebywa uczennica otrzymaliśmy informację o promocji do klasy II (gimnazjum) wraz z Roczną oceną opisową. Dyrektor Naszej szkoły w związku z powyższym ma obowiązek wystawienia świadectwa promocyjnego dla uczennicy. Pytania dotyczą: 1) czy w świadectwie szkolnym (nazwa gimnazjum - pierwsza strona świadectwa szkolnego) wpisujemy Nasze Gimnazjum czy nazwę Ośrodka w jakim przebywa uczennica. 2) Kto podpisuje świadectwo szkolne (pieczęć i podpis dyrektora - pierwsza strona świadectwa) - Dyrektor Naszego Gimnazjum czy Kierownik Ośrodka w jakim uczy się dziewczynka. 3) Na drugiej stronie świadectwa jest miejsce na podpis wychowawcy czy tam podpisuje się wychowawca z Ośrodka, który dokonał Rocznej oceny opisowej czy ktoś inny???
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznym przedszkolu dzieci muszą w ciągu roku szkolnego mieć zrobione przez rodziców 2 tygodnie wolnego? Jaka jest na to podstawa prawna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy jest zgodne z prawem oświatowym wydanie polecenia dyrektorom szkół przez burmistrza organizacji zajęć opiekuńczych także dla uczniów, których rodzice nie spełniają warunków określonych w par. 2c rozporządzenia MEN z dnia 5 listopada 2020 r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ramowych statutów. Czy rozporządzenie z dnia 17 marca 2017 w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli zastępuje rozporządzenie z 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół? Czy tylko w zakresie ramowych statutów przedszkoli publicznych, jak jest zapisane w przypisie 2 rozporządzenia z 2017 r., co oznaczałoby, że treści dotyczące przedszkoli straciły moc, ale treści dotyczące szkół nadal obowiązują w tym rozporządzeniu. Jakie są aktualne akty prawne dotyczące ramowych statutów szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli w szkole okazało się, że na niektórych godzinach pracy świetlicy jest za dużo wychowawców w stosunku do przebywających w niej dzieci, to czy w godzinach, kiedy dzieci są na lekcjach może pracować świetlica szkolna i wychowawca w ramach swoich zajęć świetlicowych może być wysyłany na zajęcia opiekuńcze za nieobecnego nauczyciela lub w przypadku nie wysłania nauczyciela na zajęcia można w ramach tych godzin zlecić wychowawcy np. przygotowanie do zajęć materiałów, gazetki szkolnej itd. W pozostałych godzinach jest zapewniona opieka dla dzieci zgodnie z przepisami jeden wychowawca na 25 dzieci.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe