Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli uczeń posiada odpowiednie dokumenty, należy go przyjąć do szkoły zgodnie z liczbą lat nauki.Szczegółowe zasady przyjmowania cudzoziemców do polskiej szkoły...

PORADA PRAWNA

26 lipca 2014 Prawo oświatowe

Uczeń wraca do Polski z Francji. Tam ma zaliczone 10 lat nauki. Matka wnioskuje jednak o przyjęcie go do klasy pierwszej liceum ze względu na różnice programowe. Czy można go przyjąć do klasy pierwszej czy trzeba do drugiej zgodnie z liczbą lat nauki?

Jeśli uczeń posiada odpowiednie dokumenty, należy go przyjąć do szkoły zgodnie z liczbą lat nauki.
Szczegółowe zasady przyjmowania cudzoziemców do polskiej szkoły określa Rozporządzenie z 1.04.2010 r. w sprawie przyjmowania osób niebędących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół (…) oraz organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia.
Zgodnie z art. 94a ust. 1 u.s.o. cudzoziemcy, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, publicznych szkołach artystycznych oraz w placówkach, w tym placówkach artystycznych – na warunkach dotyczących obywateli polskich.
Ustawa gwarantuje cudzoziemcom prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego, które przysługuje uczniom podlegającym obowiązkowi szkolnemu, a także tym, którzy realizują obowiązek nauki.
Zapewnienie lekcji polskiego to obowiązek gminy, która jest miejscem zamieszkania ucznia. Zajęcia powinny być prowadzone w takim wymiarze, by umożliwiły opanowanie języka polskiego w stopniu pozwalającym na uczestnictwo cudzoziemca w procesie edukacji. Przepisy wykonawcze jako minimum określają 2 godziny tygodniowo, ale gmina – w miarę potrzeb i posiadanych środków – może przydzielić więcej godzin.
Dla uczniów tych organ prowadzący może także zorganizować dodatkowe zajęcia wyrównawcze przez okres maksymalnie 12 miesięcy, w celu nadrobienia różnic programowych lub opóźnień w nauce. Zajęcia te obejmują przedmioty nauczane w danej szkole na danym etapie kształcenia.

Podstawa prawna:
1. Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r.(ze zm.).
2. Rozporządzenie z 1.04.2010 r. w sprawie przyjmowania osób niebędących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół (…) oraz organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT