Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi, brak godzin w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum, czyli art. 225. Nauczycielka od 14 kwietnia do 5 maja przebywa na zwolnieniu; dzisiaj do szkoły trafiła kopia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą na 24 dniowy turnus począwszy od 5 maja. Nauczycielka wie, że nie ma dla niej godzin - przysłała pismo z prośbą o urlop bezpłatny od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020, w którym pisze, że wie, że nie ma jej w arkuszu. Gdzie skierować korespondencję dotyczącą przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny: na adres domowy - podany w dokumentach, (nauczyciel nie odbierze, bo przebywa w sanatorium do 29 maja i będzie tłumaczył, że nikogo nie było w domu), czy adres ośrodka, który jest wskazany w zawiadomieniu (oficjalny dokument potwierdzający czasowy pobyt na leczeniu uzdrowiskowym)? Jak w takiej sytuacji skutecznie doręczyć pismo? A może wysłać na oba adresy?
Z pytania nie wynika, czy adres ośrodka został wskazany w czasie pobytu nauczyciela także jako adres do doręczeń. Dlatego pismo najlepiej wysłać na obydwa adresy, a zostanie doręczone w momencie, w którym zostanie podjęte po raz pierwszy – art. 61 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.). Ponadto jeśli pod żadnym adresem nauczyciel nie odbierze pisma, będzie ono uznawane za skutecznie doręczone w ostatnim dniu drugiego awiza (wyrok Sądu Najwyższego z 14 czerwca 2017 r., II PK 178/16).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W gimnazjum zatrudniona jest od 03.09.2012 r. katechetka (mgr teologii), nauczyciel kontraktowy w niepełnym wymiarze godzin. W każdym kolejnym roku szkolnym malał wymiar zatrudnienia nauczycielki. Czy można było w tych latach pracy zawrzeć umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy regulują ilość godzin ponadwymiarowych możliwych do realizacji przez dyrektora i wicedyrektora szkoły podstawowej, w odniesieniu do wysokości pensum ustalonego przez organ prowadzący? W przypadku dyrektora szkoły organ prowadzący ustalił obowiązkowe pensum w wysokości 5 godzin, a w odniesieniu do wicedyrektora - 8 godzin. Organ zastrzegł jednocześnie, że w związku ze zniżką godzin, dyrektor i wicedyrektor nie mają prawa do realizacji godzin dydaktycznych, w formie godzin ponadwymiarowych. Czy taka decyzja jest zgodna z prawem?
- Podczas zatrudnienia w naszej szkole nauczycielowi zawyżono staż pracy o 3 lata 9 miesięcy i 28 dni. Według obliczeń mojej poprzedniczki w lipcu tego roku powinien otrzymać nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Pracownik został poinformowany o zaistniałej sytuacji. Wyżej wymieniona osoba doniosła zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych. Zaliczono ten okres do stażu pracy i różnica zmniejszyła się do 2 lat 9 miesięcy i 28 dni. Nauczyciel ma dodatkową pracę od 2004 r. do dnia dzisiejszego: jest zatrudniony na umowę o pracę na 1/4 etatu we wspólnocie mieszkaniowej. Jego okresy pracy przedstawiają się następująco: 1) od 1986 r. do 1992 r. - zatrudnienia w szkołach (z mniejszymi przerwami), 2) od 1992 r. do 2004 r. - przerwa w zatrudnieniu, 3) od 2004 r. do dnia dzisiejszego praca we wspólnocie mieszkaniowej, 4) od 2007 r. do dnia dzisiejszego praca w szkołach (z mniejszymi przerwami). Czy pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy ze wspólnoty mieszkaniowej o wydanie świadectwa cząstkowego za okres, kiedy tylko był zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja 1: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2021 – 31. 08. 2026
2. Porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę : 01. 09. 2022 – 31. 08 2027
Sytuacja 2: Nauczyciel posiada umowy o pracę na czas określony w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji szkoły (nauczyciel współorganizujący).
1. Umowa na czas: 01. 09. 2019 – 31. 08. 2020
2. Umowa na czas: 01. 09. 2020 – 31. 08 2022
3. Umowa na czas: 01. 09. 2022 – 31. 08. 2026
26. 08. 2024r. nauczyciel uzyskał tytuł nauczyciela mianowanego
PYTANIE:
1. Czy któremuś nauczycielowi umowa powinna być przekształcona na czas nieokreślony?
2. Jeśli nie, to jak przekształcić umowę nauczycielowi z sytuacji 2 w związku z mianowaniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, że nauczyciel ma prawo do urlopu na poratowanie zdrowia, chociaż może skorzystać już ze świadczenia kompensacyjnego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe