Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Podczas zatrudnienia w naszej szkole nauczycielowi zawyżono staż pracy o 3 lata 9 miesięcy i 28 dni. Według obliczeń mojej poprzedniczki w lipcu tego roku powinien otrzymać nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Pracownik został poinformowany o zaistniałej sytuacji. Wyżej wymieniona osoba doniosła zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych. Zaliczono ten okres do stażu pracy i różnica zmniejszyła się do 2 lat 9 miesięcy i 28 dni. Nauczyciel ma dodatkową pracę od 2004 r. do dnia dzisiejszego: jest zatrudniony na umowę o pracę na 1/4 etatu we wspólnocie mieszkaniowej. Jego okresy pracy przedstawiają się następująco: 1) od 1986 r. do 1992 r. - zatrudnienia w szkołach (z mniejszymi przerwami), 2) od 1992 r. do 2004 r. - przerwa w zatrudnieniu, 3) od 2004 r. do dnia dzisiejszego praca we wspólnocie mieszkaniowej, 4) od 2007 r. do dnia dzisiejszego praca w szkołach (z mniejszymi przerwami). Czy pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy ze wspólnoty mieszkaniowej o wydanie świadectwa cząstkowego za okres, kiedy tylko był zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej?
Pracownik nie może zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej o wydanie świadectwa pracy, ponieważ nie zakończył w niej zatrudnienia, a w pytaniu nie podano, że pracuje na co najmniej drugą umowę ze wspólnotą. Taki dokument potwierdza, że stosunek pracy został rozwiązany pomiędzy danym pracownikiem i pracodawcą, a więc pracodawca (wspólnota mieszkaniowa) nie będzie go mógł wystawić swojemu obecnemu pracownikowi (art. 97 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). Ponadto okres równoległego niezakończonego zatrudnienia nie może zostać wliczony do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej - § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przyniosła orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor udzielił pozytywnej decyzji. Urlop ten przypada na okres od dnia 01.09.2019 r. do dnia 31.08.2020 r. Czy w związku z tym w roku 2020 dyrektor po powrocie tego nauczyciela świetlicy szkoły podstawowej ma obowiązek udzielenia temu nauczycielowi 56 dni urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie odnośnie wybierania urlopu pracownika mającego 4 dniowy tydzień pracy. Pensum tygodniowe nauczyciela wynosi 20 godzin dydaktycznych (placówka publiczna, podstawa zatrudnienia KN i KP). Urlop przysługujący wynosi 35 dni w roku. Rozkład pracy w tygodniu to: poniedziałki 6 godzin, wtorki 5 godzin, środy 5 godzin i piątki 4 godzin. Czwartki są dla pracownika dniami, w których pracy nie świadczy, jako że swoją tygodniową normę wypracowuje w 4 dni. W jaki sposób wybiera się urlop? Nasza księgowa od każdego dnia odlicza 10 godzin urlopu tj. pracownik pracuje 6 godzin, ale z urlopu potrąca mu się 10 godzin. Przelicza się ten urlop na 40 godzinny tydzień pracy. Osoby, które pracują w systemie 5 dniowym wybierają urlop na dni. Efekt jest taki, że pracownikowi pracującemu w 4 dniowym systemie urlop de facto kończy się szybciej. Proszę o wyjaśnienie tych przeliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik nabył w 21 stycznia 2019 r. prawo do nagrody jubileuszowej (40 lat). Oprócz płacy zasadniczej i dodatku z tytułu wysługi lat, wypłacany jest dodatek specjalny w różnych kwotach od stycznia 2018 r do czerwca 2018 r., w wakacje nie jest wypłacany, następnie od września 2018 r do grudnia 2018 r.
Mam pytanie. Czy należy ten dodatek uwzględnić w podstawie nagrody jubileuszowej tego pracownika? Jak tak to jak mam go obliczyć ? Czy uśrednić z 3 ostatnich miesięcy (październik, listopad i grudzień)? Proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chorowała 177 dni do dnia 04.04.2012 r. W dniu 05.04.2012 r., tj.w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych (Wielki Czwartek) zgłosiła sie do pracy wraz z zaświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy. Następnie w dniu 11.04.2012 r., tj. po dniach wolnych przyniosła kolejne zwolnienie lekarskie z innym kodem choroby, wydane przez innego lekarza. Zostało jej wypłacone wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłek chorobowy. Czy kontynuwanie zatrudnienia nauczyciela było właściwe, czy też stosując art. 23 ust 1.pkt 2. KN należało wręczyć nauczycielce wypowiedzenie z dniem 30.04.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku pedagog specjalny na pół etatu tj. 10/20.
Dodatkowo otrzymał 8 godzin zajęć rewalidacyjnych.
Czy jego etat powinien być powiększony do 18/20, czy powinien mieć obliczone pensum łączone?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe