Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie przepisy regulują ilość godzin ponadwymiarowych możliwych do realizacji przez dyrektora i wicedyrektora szkoły podstawowej, w odniesieniu do wysokości pensum ustalonego przez organ prowadzący? W przypadku dyrektora szkoły organ prowadzący ustalił obowiązkowe pensum w wysokości 5 godzin, a w odniesieniu do wicedyrektora - 8 godzin. Organ zastrzegł jednocześnie, że w związku ze zniżką godzin, dyrektor i wicedyrektor nie mają prawa do realizacji godzin dydaktycznych, w formie godzin ponadwymiarowych. Czy taka decyzja jest zgodna z prawem?
Na podstawie art. 42a ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczyciel korzystający z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może mieć godzin ponadwymiarowych, z wyjątkiem nauczycieli, o których mowa w art. 42 ust. 6, tj. dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.
W proponowanych zmianach przepisów Karty Nauczyciela, które planuje się wprowadzić w przyszłym roku szkolnym, znajduje się zapis:
„Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz innym nauczycielom, o których mowa w ust. 6, korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale.”
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nagrodę jubileuszowa można wypłacić wstecz? Nauczyciel złożył 28 września 2022 r. dokumentację o zaliczenie do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po doliczeniu tego okresu, pracownik od 4 października tego roku ma 21 lat pracy. W dniu złożenia dokumentacji tj. 28 września 2022 roku mija 11 miesięcy i 24 dni od dwudziestolecia. Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić nagrodę jubileuszową za 20-lecie, czy dopiero 25-lecie w 2026 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy (art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Czy to znaczy, że nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi należy dni strajku odjąć od stażu pracy i nagrody jubileuszowej? Np. jeśli pracownik strajkuje 1 dzień a nagroda jubileuszowa przypada na 10 kwietnia 2019r. za 20 lat pracy to powinno się wypłacić tę nagrodę 11 kwietnia ? Czy tak samo jest ze stażem pracy? 20 lat na 11 kwietnia ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 12 maja 2017 otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia do 9/18 (ograniczenia etatu ma od wielu lat i do tej pory wyrażał zgodę, w bieżącym roku też) - nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, dyplomowany, posiadający uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego. 19 maja dostarczył oświadczenie, że nie wyraża zgody na ograniczenie etatu i poprosił o przeniesienie go w stan nieczynny. Czy w tej sytuacji mogę go przenieść w stan nieczynny?Czy też rozwiązać stosunek pracy z dniem 31.08.2017 w trybie art 20. ust 1 pkt 2 KN?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wspomagający zatrudniony od 1 września 2018r na czas określony (1 rok)rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego
- 1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska?
a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska?
b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu?
c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma
obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe