Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska? a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska? b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu? c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Ustawa o systmie oświaty:
Art. 38. 1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
Ustawa wskazuje, że organ prowadzący musi uwzględnić rezygnację dyrektora (słowo "odwołuje", a nie "może odwołać"). Obowiązkowe jest zachowanie trzymiesięcznego wypowiedzenia w celu rozliczenia się ustępującego dyrektora ze swoich obowiązków (przeprowadzenie inwentaryzacji, przekazanie dokmentów).
Dyrektor jest nauczycielem zatrudnionym w danej szkole, zatem powinien w projekcie organizacyjnym zaplanować dla siebie odpowiednią ilość godzin, a w miejsce dyrektora wskazać vacat. Nie widzę podstaw do tego, aby organ prowadzący nie zatwierdził takiego projektu.
Wprawdzie ustawa tego nie wymaga (bo zrezygnować można w każdym czasie), jednak wskazane by było, aby rezygnacja ze stanowiska nastąpiła na koniec roku szkolnego, ze względu na okres ruchu kadrowego, chyba że w szkole istnieje wystarczająca liczba godzin ponadwymiarowych, które można przydzielić ustępującemu dyrektorowi. W przeciwnym przypadku dyrektor - już nauczyciel będzie pobierał do końca roku szkolnego wynagrodzenie za etat pracując jedynie tyle godzin, ile np. miał po zniżce. Rezygnacja ze stanowiska nie powoduje bowiem rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 02.09.2013r.dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana 33 lata pracy po urlopie zdrowotnym i rocznym świadczeniu rehabilitacyjnym do 26 czerwca chce od 27 czerwca urlop bezpłatny lub wypoczynkowy, ponieważ odwołała się od decyzji ZUS i czeka na rentę. Uważam, że Pani powinna przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy. Jeżeli nie to należy rozwiązać umowę. Dać odprawę trzymiesięczną. Czy dobrze myślę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 01 września 2011r. będziemy szkołą z oddziałami przedszkolnymi,w związku z tym pojawi się dodatkowe stanowisko - drugiego wicedyrektora.Czy rada pedagogiczna może zaopiniować go już w czerwcu, mimo że będzie on powołany od 01.09.2011r., czy należy to zrobić dopiero w sierpniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2015/2016 w grupie dzieci 5 letnich jest siedmioro dzieci 6- letnich odroczonych. Czy nauczyciele pracujący w tej grupie będą pracować 22 godziny tygodniowo czy 25 godzin tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do końca roku szkolnego 2016/2017. Z dniem 30.01.2017 zostaje zatrudniony w sąsiedniej szkole. Czy z nauczycielem mogę rozwiązać umowę na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe