Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła jest prowadzona przez Stowarzyszenie rodziców. Nauczycielki będą zdawać egzamin na nauczyciela mianowanego. Kto dokonuje analizy formalnej wniosku: dyrektor czy prezes stowarzyszenia? Kto wydaje zarządzenie w sprawie powołania komisji kwalifikacyjnej: dyrektor czy prezes stowarzyszenia?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.
Przepisy dotychczasowe to:
1) ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.,
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
Zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 2 KN nauczycielom spełniającym wymagalne prawem warunki w drodze decyzji administracyjnej stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nadaje organ prowadzący szkołę (proszę sprawdzić, jak nazywa się organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes, a może zarząd stowarzyszenia).
Na podstawie § 11 rozporządzenia z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli organ prowadzący szkołę (organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes) przeprowadza analizę formalną wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego i dołączanej do niego dokumentacji (wymienionej w § 9 cytowanego rozporządzenia).
Jeżeli wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub dołączona dokumentacja nie spełniają wymagań formalnych, organ prowadzący szkołę (organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes) wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni, wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Zgodnie z art. 9g ust. 2 i 5 KN komisję egzaminacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego powołuje zarządzeniem organ prowadzący szkołę (organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes). W skład komisji wchodzą:
1) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący,
2) przedstawiciel kuratora oświaty,
3) dyrektor szkoły,
4) dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Na wniosek nauczyciela w skład komisji wchodzi przedstawiciel wskazanego we wniosku związku zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka rozpoczynająca pracę w szkole, zatrudniona na 1/4 etatu powinna rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 1 września 2019 r. do 9 sierpnia 2021r. Następnie od daty zakończenia umowy do dnia 31 sierpnia 2021r. miał statut osoby bezrobotnej. Kolejna umowa zawarta była zawarta w dniu 1 września 2021 r. Jak powinien przebiegać jego awans zawodowy w związku z przerwą w zatrudnieniu? Dodam, iż uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego 05 sierpnia 2020 roku.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy powierzenie funkcji opiekuna może być z datą 1 października?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która w lipcu 2019 r. zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, następnie przez ok. pół roku była na zwolnieniu lekarskim, później pół roku na urlopie macierzyńskim, może rozpocząć we wrześniu 2020 r. staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Na co powinien zwrócić szczególną uwagę (co powinien zawierać) w swoim planie rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego nauczyciel wspomagający pracujący w klasie integracyjnej do której uczęszczają uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, uczeń niedosłyszący oraz uczniowie z zaburzeniami zachowania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe