Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła jako podatnik VAT
Podatek od towarów i usług dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących działalność, zarówno funkcjonujących w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Szkoły muszą przestrzegać przepisów ustawy o podatku od towarów i usług np. w razie wynajmu pomieszczeń.
Zgłoszenie rejestracyjne
Zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb VAT we właściwym urzędzie skarbowym jest konieczne, jeśli szkoła prowadzi działalność opodatkowaną i jednocześnie wielkość obrotu z tej działalności nie pozwoli na korzystanie ze zwolnienia. W innych przypadkach rejestracja nie jest konieczna.
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu NIP-2:
- przed dniem pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku,
- przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia,
- przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia.
Podstawa opodatkowania
Ustawa o podatku od towarów i usług definiuje dwa pojęcia:
- obrót – to kwota należna pomniejszona o kwotę podatku,
- kwota należna – to świadczenie należne od nabywcy.
W związku z tym podstawą opodatkowania jest wartość netto towaru lub usługi (obrót netto). Podstawę opodatkowania stanowią również zaliczki, raty i przedpłaty dokonane na poczet należności. Uwzględnia się także wszelkie zwroty i zmniejszenia kwot należnych.
Obowiązek podatkowy w szkole
Najczęściej prowadzoną działalnością gospodarczą placówek oświatowych jest odpłatny najem i dzierżawa pomieszczeń oraz sprzedaż posiłków. Szkoła, która wynajmuje pomieszczenia i jest czynnym podatnikiem VAT zobowiązana jest do:
- prowadzenia rejestru sprzedaży,
- wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż związaną z działalnością opodatkowaną,
- sporządzania deklaracji rozliczeniowych,
- odprowadzania VAT.
Należy rozróżnić sprzedaż posiłków prowadzoną na rzecz dzieci uczęszczających do szkoły oraz sprzedaż na zewnątrz. Szkoła prowadzi działalność statutową na podstawie ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą może organizować stołówkę i przygotowywać posiłki dla swoich wychowanków. Tak więc żywienie dzieci w szkole zostało wpisane w działalność oświatową, co pozwala na zwolnienie sprzedaży posiłków dla uczniów uczęszczających do szkoły z opodatkowania VAT. Jednak jeśli szkoła sprzedawałaby przygotowane posiłki np. dzieciom z najuboższych rodzin zamieszkałych w okolicy, to podlegałoby to opodatkowaniu.
Stosowanie stawki VAT przy wynajmie pomieszczeń
Opłaty za najem pomieszczeń szkolnych to często nie tylko czynsz, ale także zwrot kosztów eksploatacyjnych takich jak: ogrzewanie, dostarczanie wody, energia elektryczna czy wywóz nieczystości.
Umowy najmu mogą regulować kwestię wnoszenia opłat za najem w różny sposób. Koszty eksploatacyjne mogą być włączone w stawkę czynszu lub np. umowa może być tak skonstruowana, że zawierać będzie stawkę za czynsz oraz wskazywać będzie sposób rozliczania i zwrotu kosztów eksploatacyjnych (np., że rozliczenie nastąpi na podstawie faktur, które otrzymuje szkoła).
Jeżeli koszty eksploatacyjne włączone są w stawkę czynszu nie ma problemu z zastosowaniem odpowiedniej stawki VAT, gdyż zawsze będzie to stawka 23%. Wątpliwości powstają jeżeli zwrot kosztów eksploatacyjnych następuje obok opłaty za czynsz, na zasadzie refakturowania kosztów.
Zwolnienia z VAT
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przewidują dla jednostek sektora finansów publicznych wiele zwolnień. Zostały one zawarte zarówno w samej ustawie o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych. Jeżeli szkoła prowadzi wyłącznie działalność oświatową, to zgodnie z art. 43 ustawy zwolniona jest z podatku od towarów i usług.
Jeśli natomiast dodatkowa działalność prowadzona przez szkołę nie jest zwolniona przedmiotowo, ważna jest wielkość obrotu uzyskiwana z działalności opodatkowanej. W 2013 r. kwota limitu obrotu uprawniająca do skorzystania ze zwolnienia wynosi 150 000 zł netto.
Ze zwolnienia podmiotowego w 2013 r. będą mogli skorzystać ci podatnicy, których wartość sprzedaży opodatkowanej za rok ubiegły nie przekroczyła 150 000 zł netto.
Obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu przekroczenia powyższych kwot. W miesiącu przekroczenia od nadwyżki należy naliczyć i odprowadzić VAT.
Z kolei w rozporządzeniu MF w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione zostało od podatku – z małymi wyjątkami – świadczenie usług pomiędzy jednostkami budżetowymi.
W szkole funkcjonującej jako jednostka budżetowa przepis ten może mieć zastosowanie w przypadku dofinansowania żywienia dzieci przez ośrodek pomocy społecznej, który również jest jednostką budżetową.
Ewidencja sprzedaży z zastosowaniem kasy rejestrującej
Wszystkie podmioty prowadzące działalność zarówno podlegającą opodatkowaniu, jak i zwolnioną z podatku są zobowiązane do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Jednostki oświatowe korzystają jednak z przysługującego im zwolnienia w tym zakresie.
Do 31 grudnia 2014 r. bowiem zwolnione z podatku są usługi w zakresie edukacji z wyłączeniem usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
Rozliczenie z urzędem skarbowym
Rozliczenie z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług następuje do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Okresem rozliczeniowym może być miesiąc lub kwartał. W terminie tym należy wpłacić podatek oraz złożyć deklarację rozliczeniową.
Podatnicy mają obowiązek prowadzenia dokumentacji niezbędnej dla prawidłowego ustalenia zobowiązań podatkowych. Służą do tego rejestry zakupu i sprzedaży, w których ewidencjonowane są faktury związane z działalnością opodatkowaną. Na ich podstawie wystawiane są następnie deklaracje VAT.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na ile części powinien być podzielony dzień w przedszkolu na 3 czy 5 części? Co powinny zawierać poszczególne części?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego wobec tego w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2017/2018, która znajduje się na stronie CKE figuruje zapis:
WARUNKI ZDANIA EGZAMINU MATURALNEGO 1. Absolwent zdał egzamin maturalny, jeśli z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. 2. Absolwent, który nie otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego lub więcej przedmiotów obowiązkowych lub nie przystąpił do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego lub któremu a. unieważniono egzamin z danego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub części ustnej, lub b. unieważniono egzamin w części pisemnej z przedmiotu dodatkowego, przy czym był to jedyny egzamin w części pisemnej z przedmiotu dodatkowego, do którego przystąpił, lub c. unieważniono wszystkie egzaminy w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych, do których przystąpił nie zdał egzaminu maturalnego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest obowiązek przekazywania wszystkich protokołów kontroli, zaleceń pokontrolnych przedszkola dla organu prowadzącego? (np. kontroli pożarowej, sanepidu, inspektora pracy, protokołu kontroli nadzoru budowlanego, zus, urzędu skarbowego, RIO, NIK, itp. - z jakich regulacji prawnych to wynika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę odpowiedzieć na pytania po jakim czasie możemy zniszczyć? - deklaracje kontynuacji pobytu; - wnioski osób przyjętych; - wnioski osób nie przyjętych; - umowy przyjęcia. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak tworzy się zespoły ds.pomocy psychologiczno pedagogicznej, jak najlepiej organizować pomoc?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe