Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła feryjna 1. Zatrudnienie instruktora (hotelarza) praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym. Czy w umowie instruktora ze szkołą może być zawarty punkt - "umowa zostaje rozwiązana w sytuacji utraty pracy instruktora z hotelem lub rezygnacji uczni z zajęć w tym hotelu"? 2. Nauczyciel zatrudniony (KN) na 3/18 w szkole pracuje również w przedsiębiorstwie na umowę o pracę, w którym wypłacany jest dodatek stażowy za cały okres zatrudnienia nauczyciela (przedsiębiorstwo jest pierwszym miejscem pracy). Czy szkoła powinna również wypłacać dodatek stażowy za wszystkie lata? 3. Pensum nauczyciela 18/18 po uśrednieniu 17,56/18. Czy uwzględniając uśrednienie możemy zatrudnić nauczyciela w pełnym wymiarze?
Ad. 1 Zawarcie umowy o pracę o takiej treści jest niedopuszczalne, ponieważ musi z jej treści wynikać, czy jest zawierana na czas nieokreślony albo na jakiś pozwalający dać się ustalić czas określony – art. 25 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Natomiast rozwiązanie umowy w razie nastąpienia utraty pracy przez instruktora w hotelu lub w razie rezygnacji uczniów z pracy w tym hotelu będzie wymagało złożenia przez dyrektora szkoły oświadczenia woli o zakończeniu zatrudnienia w jednym z dopuszczalnych kodeksowo trybów.
Ad. 2 W przypadku zatrudnienia w dwóch szkołach, nauczyciel na stanowisku pedagogicznym co do zasady nabywa prawo do dodatku za wysługę lat tylko w jednej z nich, zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Skoro nauczyciel jest zatrudniony w tylko jednej jednostce oświatowej oraz pracuje poza oświatą, szkoła oblicza staż uprawniający nauczyciela do dodatku, do którego wlicza poprzednie zakończone okresy zatrudnienia i bieżące zatrudnienie w szkole, a pomija niezakończone równoległe zatrudnienie w przedsiębiorstwie - § 7 ust. 1 ww. rozporządzenia.
Ad. 3 Matematyczne zaokrąglenie 17,56 godzin w górę do pełnych godzin daje wynik 18 godzin, co wskazuje na zatrudnienie pełnoetatowe. Nauczyciela należy więc zatrudnić na 18/18 etatu. Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 nie stanowią o ustalaniu wymiaru zatrudnienia nauczyciela według jakiegoś uśrednienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani sprzątająca pracowała w szkole od 05.2000 r. do 31.03.1016 r. po czym rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę. W dniu 04.04.2016 podpisano umowę na czas określony do 31.12.2016 r. Czy kolejna umowa na czas określony będzie drugą umową? Czy do limitu 33 m-cy wliczam okres od 22.02.2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektorzy w szkołach (placówka feryjna) powinni podpisywać listę obecności? Czy jest jakaś podstawa prawna, która o tym mówi? Spotkałam się ze stanowiskiem, że niektóre organy prowadzące szkołę wprowadzają taki obowiązek.
Czy jakiś przepis określa jak powinna wyglądać lista obecności dla pracowników niepedagogicznych? Czy powinna być imienna (jedna lista dla każdego pracownika) i przechowywana z kartami ewidencji czasu pracy. Czy może być to lista zbiorcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie związane z zawarciem umowy. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego ma pełen etat i dodatkowe godziny na świetlicy. Czy w związku z tym musi mieć zawartą dodatkową umowę jako nauczyciel wychowawca świetlicy? Czy wystarczy rozliczyć to jako godziny ponadwymiarowa (płatne jako godz. świetlicy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi będącemu kierownikiem w placówce wychowania pozaszkolnego (placówce nieferyjnej) zatrudnionego na 30 godzin dydaktycznych-powierzono kierowanie wypoczynkiem (półkolonie) w czasie ferii zimowych. Półkolonie są przewidziane w godz. od 8-16. Czy należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (10 godzin)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe