Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2021r. W trakcie stażu był na chorobowym od 05.07.2022r. do 05.12.2022r, a następnie na urlopie macierzyńskim od 06.12.2022r. do 24.01.2023r. oraz urlopie rodzicielskim od 25.04.2023r. do 04.12.2023r. Czy jego staż ulega skróceniu do 1 roku i 9 miesięcy wg przepisów przejściowych? Jeżeli tak, to czy jego staż kończy się 28 października 2024r?
Przepisy przejściowe mają tu zastosowanie, a konkretnie art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadku nauczycieli, którzy przed dniem 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego skraca się o rok. Zatem staż nauczyciela opisanego w pytaniu powinien wynosić rok i 9 miesięcy.
Jednocześnie do nauczyciela opisanego w pytaniu mają zastosowanie regulacje dotyczące przedłużania stażu, czyli Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 986 ze zm.), ale w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2022 r. Zgodnie z art. 9d ust. 5 i 5a:
- W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze;
- W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Zatem staż nauczyciela opisanego w pytaniu ulega przedłużeniu o okres od 05.07.2022r. do 24.01.2023 r. czyli 6 miesięcy i 19 dniu, oraz o okres od 25.04.2023r. do 04.12.2023r. , czyli 7 miesięcy i 9 dni. W sumie daje to wydłużenie stażu o 13 miesięcy i 28 dni.
Planowo staż miał się zakończyć 1 czerwca 2023 r., po przedłużeniu daje to 29 lipca 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel 26 czerwca 2020 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, po czym dwa lata pracował poza szkołą na stanowisku niepedagogicznym. Od 1 września 2022 r. ponownie został zatrudniony w szkole jako nauczyciel przedmiotów zawodowych (mając więcej niż 1/2 etatu). Od kiedy nauczyciel może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego i ile będzie on trwał?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak liczyć przerwę w odbywaniu stażu nauczycielowi, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego i w momencie odbywania przerwy przed rozpoczęciem kolejnego stopnia awansu poszedł na zwolnienie L4, a następnie na urlop macierzyński. Czy liczy się tylko czas przerwy czy nauczyciel by "zaliczyć" mu czas przerwy musi fizycznie pracować a nie przebywać na urlopie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2022 r. zatrudnimy nauczyciela z kwalifikacjami i przygotowaniem pedagogicznym bez stopnia awansu w wymiarze 7/22. Nauczyciel będzie pracował jeszcze w dwóch szkołach – w każdej poniżej 1/2 etatu, jednak łączny wymiar umów przekroczy 1/2 etatu. Czy ten nauczyciel może nie rozpoczynać przygotowania do zawodu czy MUSI złożyć wniosek do kuratorium o wyznaczenie szkoły, gdzie będzie to przygotowanie odbywał? Czy zgodne z prawem jest zawarcie z nauczycielem umowy w dniu, w którym rozpoczyna pracę, czyli 1 września (z tym dniem wchodzi w życie nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, proszę o informację czy urlop ojcowski (14 dni) mimo, że nie trwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc przedłuża staż nauczyciela na wyższy stopień awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może odwołać się od treści oceny czyli uzasadnienia nie kwestionując oceny ? Nauczyciel odwołał się do kuratora oświaty od otrzymanej oceny pracy. Jednak w odwołaniu nie kwestionuje wysokości tej oceny, a jedynie niektóre treści uzasadnienia. Czy w takiej sytuacji zespół oceniający może zmienić treść i utrzymać dotychczasową ocenę? W rozporządzeniu jest mowa paragraf.6.5.,,Zespół może ustalić nowa ocenę lub podtrzymać ocenę kwestionowaną przez nauczyciela,,. Jak to należy rozumieć jeśli np. w tej sytuacji zespół oceniający zmienia nieco treść (zgodnie z oczekiwaniami nauczyciela ), a nie zmienia wysokości tej oceny. To kluczowe (w świetle cytowanego zapisu) jak interpretować wynik pracy zespołu oceniającego, który podtrzymuje ocenę wydaną przez dyrektora, zmieniając jej uzasadnienie. Czy to oznacza, że ustalił nowa ocenę czy ,,potrzymał ocenę kwestionowaną przez nauczyciela,,?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe