Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Sesja Rady Gminy 17.02.2015r. Z dniem 1 września 2015r. planowane jest przejęcie szkoły przez stowarzyszenie w oparciu o art. 5g UoSO. W szkole nastąpią zmiany organizacyjne dla nauczycieli. Zgodnie z procedurami prawa czy jest to tylko zmiana organizacyjna i nauczyciele podpisują nowe umowy, czy też szkoła przechodzi przez okres likwidacyjny, a potem przekształceniowy wraz z odprawami dla nauczycieli?
Kwestię zatrudnienia nauczycieli podczas przekazania prowadzenia szkoły regulują przepisy art. 5 ustawy o systemie oświaty, tj.:
- ust. 5l, zgodnie z którym jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana powiadomić, w terminie 6 miesięcy przed dniem przekazania szkoły lub placówki do prowadzenia osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osobie fizycznej, pracowników szkoły lub placówki oraz zakładową organizację związkową o terminie przekazania szkoły lub placówki, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych i socjalnych skutkach dla pracowników, a także nowych warunkach pracy i płacy.
- ust. 5m, zgodnie z którym nauczyciel, w terminie 3 miesięcy od uzyskania powyższej informacji może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia do szkoły lub placówki publicznej przejmowanej do prowadzenia przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną.
- ust. 5n, mówiący o tym, że złożenie takiego oświadczenia, powoduje rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (a więc i odprawa), z dniem przekazania szkoły lub placówki, chyba że nauczyciel do dnia rozwiązania stosunku pracy wyrazi zgodę na przeniesienie do innej szkoły lub placówki prowadzonej przez daną jednostkę samorządu terytorialnego.
- ust. 5o, zgodnie z którym osoba która przejęła szkołę lub placówkę, na podstawie umowy, o której mowa w ust. 5g, z dniem przejęcia szkoły lub placówki jest obowiązana zaproponować nauczycielom na piśmie nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego nauczyciele mają złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków.
- ust. 5p, na podstawie którego odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, o których mowa w ust. 5o, powoduje rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z upływem 3 miesięcy od dnia, do którego nauczyciel miał złożyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 5o. Do nauczyciela, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, stosuje się odpowiednio przepisy o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (również odprawa).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły, który udaje się na urlop dla poratowania zdrowia, podczas tego urlopu otrzymuje pełne dotychczasowe uposażenie (czyli łącznie z dodatkami funkcyjnym, motywacyjnym i stażowym), czy jedynie uposażenie należne nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu? Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do lat pracy wlicza się umowę zlecenie i umowę o dzieło?
- Nauczyciel wraca po wychowawczym do pracy, należy przyznać mu uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2020 i 2021 r. Czy można przyznać mu urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych w roku 2022 (ponieważ tak wypadłyby dni urlopu za 2020 i 2021 r.), czy należy odjąć tych 14 dni urlopu za 2022r. (przerwać urlop uzupełniający za ferie zimowe), przyznać nauczycielowi to, co należałoby się za ferie zimowe 2022 r. (14 dni) i następnie przyznać dalszy urlop uzupełniający za 2020 i 2021 r.? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy z dniem 1 września 2020 r. można zatrudniać na stanowisko nauczyciela osoby, które mają mgr np. z technologii żywienia a studnia podyplomowe z chemii na stanowisko nauczyciela chemii? proszę o informację, ponieważ przepisy miały się zmienić, że na stanowisko nauczyciela można zatrudnić tylko osoby, które mają ukończone studia mgr z danego przedmiotu od kiedy mają wejść nowe przepisy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce od 1.09.2016 r. w utworzonym nowo zespole szkół powierzyć stanowisko dyrektora na 10 miesięcy bez przeprowadzenia konkursu. Pomimo wyraźnie brzmiących przepisów prawa oświatowego, że nie wolno mu tego robić czy są jednak wyjątki?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe