Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy z dniem 1 września 2020 r. można zatrudniać na stanowisko nauczyciela osoby, które mają mgr np. z technologii żywienia a studnia podyplomowe z chemii na stanowisko nauczyciela chemii? proszę o informację, ponieważ przepisy miały się zmienić, że na stanowisko nauczyciela można zatrudnić tylko osoby, które mają ukończone studia mgr z danego przedmiotu od kiedy mają wejść nowe przepisy?
Osobą, która zatrudnia nauczycieli i podejmuje decyzje o tym czy posiadają oni kwalifikacje do na-uczania danego przedmiotu decyduje dyrektor szkoły. Również on ponosi odpowiedzialność za dopuszczenie do pracy z uczniami osoby bez wymaganych kwalifikacji.
Zgodnie art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wy-kształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia na-uczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.
Dokładne wymogi jakie stawiane są pedagogom określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575). Zgodnie z tym rozporządzeniem nauczyciele, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia mogą uczyć jedynie w szkołach podstawowych. Do pracy w szkole ponadpodstawowej wymagane jest wykształcenie magisterskie.
Jeżeli chodzi o osobę z wykształceniem wyższym magisterskim w zakresie technologii żywienia, która ukończyła studia podyplomowe z chemii to wydaje się, że może ona uczyć chemii w szkole, gdyż ukończyła studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot, i studia podyplomowe w zakresie chemii. Jedyna wątpliwość dotyczy przygotowania pedagogicznego.
§ 2 pkt 2 rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji wskazuje, że przygotowanie pedagogiczne to nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. Jeżeli te warunki są spełnione można uznać, ze kandydat na nauczyciela spełnia wymogi stawiane przez rozporządzenie.
Podkreślić należy, że Kuratorium Oświaty szczegółowo bada kwalifikacje nauczycieli w procesie wy-dawania opinii w przedmiocie zatwierdzania arkuszy. Jeżeli są wątpliwości odnośnie tego czy nauczyciel spełnia wymogi kwalifikacyjne, należy je omówić z przedstawicielami właściwego Kuratora Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziewczyna była na praktyce 6 miesięcy. Później została zatrudniona na umowę na czas określony na 1 miesiąc, kolejna, druga umowa jest na czas określony od 1 października do 31 grudnia 2023 r. Teraz potrzebna będzie trzecia umowa, ale też chcemy zawrzeć ją na czas określony. Czy tak można zrobić czy może lepiej sporządzić aneks do drugiej umowy i wydłużyć termin i zwiększenie etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ur. 1.1.1958r. złożyła w zakładzie pracy podanie o rozwiązanie stosunku pracy zawartego poprzez mianowanie w dniu 31.08.2018r.na mocy porozumienia stron w związku z zamiarem przejścia na emeryturę. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do świadectwa pracy dla tej osoby.
Bardzo proszę o wzór pism:
1. odprawie emerytalnej dla nauczyciela
2. oraz 6 – miesięcznej odprawie z tytułu zwolnienia nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka korzysta w roku szkolnym 2016/2017 (od 10.09.2016 do 31.08.2017) z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy można jej wypowiedzieć umowę o pracę w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia - wypowiedzenie w terminie do 31 maja 2017 r. ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2016/2017 (31.08.2017)? Przyczyną wypowiedzenia są zmiany wynikające z mniejszego naboru do klas I (planowano otworzenie dwóch klas pierwszych, nabór przeprowadzono tylko do jednej klasy)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy wyliczaniu dochodów na członka rodziny do ZFŚS oprócz dochodów z pracy zawodowej należy wliczać przyznane alimenty na dzieci oraz posiadane grunty rolne. Jak prawidłowo wyliczyć dochód?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu, które obowiązuje od 01. 01. 2016 r. a dotyczącym komisji rekrutacyjnej jest mowa o co najmniej trzech przedstawicielach rady pedagogicznej, ale jeżeli nie będzie takiej możliwości, wtedy można do komisji powołać przedstawicieli organu prowadzącego. Czy sekretarz szkoły może być powołany do komisji rekrutacyjnej ? Czy trzeba zgłaszać do organu prowadzącego prośbę o uzupełnienie składu komisji. Czy wystarczy zgłosić "zapotrzebowanie" wraz z wyjaśnieniem? Mam nadzieje ż e takiej potrzeby nie będzie, ale muszę przygotować się na wszelkie możliwości.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe