Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzice ucznia złożyli podanie o Nauczanie Indywidualne w domu na co uzyskała orzeczenie z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Miejsce zamieszkania ucznia oddalone jest o ok. 40 kilometrów od naszej szkoły. Praktycznie żaden nauczyciel z naszej szkoły nie wyraża zgody na nauczanie ww ucznia w jego miejscu zamieszkania. W pobliżu jego miejsca zamieszkania nie ma również żadnej szkoły (najbliższa oddalona jest 10 kilometrów). Nauczanie indywidualne jest przewidziane do końca stycznia. Co w takim razie powinienem zrobić jako dyrektor, gdy nie mam praktycznie możliwości zorganizować dla niego zajęć?
Dyrektor powinien zgodnie z orzeczeniem poradni wyznaczyć nauczyciela lub nauczycieli, zobowiązanych do realizowania nauczania indywidualnego w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych, jako ich przełożony służbowy – art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, § 2 - § 5 i § 7 – 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2017 r., poz. 1616). Przydzielenie tych godzin nie jest uzależnione od zgody nauczycieli, a w przypadku wykonywania pracy w innej miejscowości będą odbywali podróże służbowe (art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Dyrektor mógłby zwolnić nauczycieli z tego obowiązku tylko z ważnych przyczyn, np. gdy niemożliwe jest dojechanie do domu ucznia komunikacją publiczną, gdy nauczyciel jednocześnie nie ma własnego pojazdu, który mógłby zostać określony w poleceniu odbycia podróży służbowej jako środek transportu. Nauczyciele bezzasadnie odmawiający realizacji zajęć w domu ucznia narażają się na odpowiedzialność dyscyplinarną; niewystarczające jest powołanie się przez nich tylko na odległość do domu ucznia – art. 6 pkt 1 w zw. z art. 75 ust. 1 KN. Niedopuszczalna jest natomiast sytuacja, że w ogóle nie zostanie zorganizowane nauczanie indywidualne dla ucznia danej szkoły, ponieważ dyrektor odpowiada za realizację podstawy programowej przez ucznia z takim orzeczeniem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła ma obowiązek organizowania dla uczniów zajęć z gimnastyki korekcyjnej? Chodzi szczególnie o uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna tego obowiązku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co wpisujemy na świadectwie ukończenia kl. VII w rubryce religia/ etyka, jeśli uczeń nie uczestniczy w tych zajęciach?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor zespołu przebywając na urlopie wypoczynkowym może podpisywać dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy uzupełniania dziennika lekcyjnego. Nie mogę znaleźć w przepisach prawa informacji jak traktować obecność uczniów, którzy biorą udział w konkursach poza szkołą. Czy wstawiać im nieobecność, czy traktować jako obecnych? A może zaznaczać w jakiś szczególny sposób? I jak wyliczać wówczas frekwencję?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który zamierza przejść na emeryturę w związku z osiągniętym wiekiem, może wystąpić o sprostowanie świadectw pracy wydanych w latach 1999-2008, które nie mają zapisu "praca w szczególnym charakterze"? Nauczyciel pracował w latach 1983-2008 jako nauczyciel w pełnym wymiarze etatu i chciałby skorzystać z rekompensaty. Osoba ta ma świadectwa pracy wydane na obowiązujących wtedy drukach, gdzie nie obowiązywała rubryka „Praca w szczególnych warunkach”, oraz takie gdzie informacja ta nie została zapisana.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe