Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic złożył wniosek o uznanie osiągnięć sportowych na treningach realizowanych poza szkołą i zwolnienia córki z zajęć wychowania fizycznego. Jednocześnie oczekuje przepisania oceny sugerowanej przez klub. Dziewczynka trenuje gimnastykę artystyczną poza szkołą.
Przepisy prawa oświatowego nie dają takich możliwości. Bowiem ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do: 1) wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub efektów kształcenia określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania; 2) wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania – w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego. Poza tym, nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o: 1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych, a w szkole policealnej semestralnych, ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania; 2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów; 3) warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej, a w szkole policealnej – semestralnej, oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły. Nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę w sposób określony w statucie szkoły.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty(ze zm.), w szczególności Rozdział 3a art. 44b; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo liczyć frekwencje ucznia w szkole policealnej? Uczeń powinien mieć 50% obecności na każdym przedmiocie. Jak liczyć frekwencje uczniowi, który uczniem szkoły nie jest od 1 września, lecz został przyjęty w późniejszym terminie. Czy liczymy wtedy frekwencje od daty przyjęcia czy od początku roku szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z rozliczeniem dotacji za rok 2019 mam kilka wątpliwości i chciałabym zasięgnąć opinii w temacie podwyżek dla nauczycieli od września 2019 r. Prowadzę niepubliczne przedszkole i jako dyrektor mam prawo do wypłaty wynagrodzenia w wysokości 150% średniego miesięcznego (od 2020 r. średniego rocznego) wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Czy w związku z podwyżką kwot wynagrodzeń od 09.2019 roku mam prawo do proporcjonalnego podwyższenia kwoty swojego wynagrodzenia? Urząd miasta, wydział edukacji stoi na stanowisku, że nie, ponieważ średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego jest wyliczane na podstawie kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej na 2019 r. Podwyżki dla nauczycieli, które wprowadzono od września 2019 nie zostały odnotowane w ustawie budżetowej na rok 2019, ale w zamian za to weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta nauczyciela i innych ustaw, w której to w Art. 14 jest zapis, że wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 wzrastają o 9,6%. Proszę o informację, czy w związku z w/w ustawą jako organ prowadzący niepubliczne przedszkole i moi nauczyciele mamy prawo do wyżej wspomnianej podwyżki w wysokości 9,6%? Naczelnik wydziału edukacji stoi na stanowisku, cytuję "podwyżki są dla nas, a nie dla Was". Bardzo proszę o informację zwrotną, ponieważ na dzień dzisiejszy zerowej kwoty do zwrotu, muszę zwrócić kwotę ok 3000 zł tytułem niewykorzystanej dotacji za 2019 r.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako punkt przedszkolny zobowiązani jesteśmy do monitorowania działań wychowawczych i profilaktycznych? Jeśli tak, w jakiej formie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na dziecko, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, przebywające w przedszkolu niepublicznym placówka otrzymuje jedynie subwencję wynikającą z określonej wagi czy do tego otrzymuje również dotację taką samą jak na każde inne dziecko w przedszkolu nie posiadające opinii czy orzeczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy 18 letni uczeń który ukończył zasadniczą szkołę zawodową może ponownie rozpocząć naukę na nowym kierunku w zasadniczej szkole zawodowej (Szkole Branżowej I stopnia)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe