Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielowi można wymierzyć karę porządkową oraz nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia...

PORADA PRAWNA

13 września 2023 Kadry

Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?

Nauczycielowi można wymierzyć karę porządkową oraz nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.

Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w zw. z art. 108 § 1 – 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465), za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, a także przyjętego sposobu potwierdzania obecności w pracy (w przypadku nauczyciela – w dzienniku zajęć), pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany. Ponadto za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia pracodawca może również stosować karę pieniężną po uprzednim wysłuchaniu nauczyciela. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego przez dyrektora i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Ewentualnie, w zależności od treści wyjaśnień nauczyciela i sytuacji organizacyjno – kadrowej w szkole, zwłaszcza gdy dyrektor miał dla nauczyciela inną pracę, którą powierzyłby wiedząc, że nauczyciel nie prowadzi lekcji, można zamiast odpowiedzialności porządkowej rozważyć zasadność zawiadomienia wojewody o możliwości naruszenia przez nauczyciela podstawowego obowiązku służbowego, jakim jest wykonywanie zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły, co z kolei mogłoby uzasadniać wszczęcie przeciwko nauczycielowi postępowania dyscyplinarnego.

Na podstawie art. 80 k.p. nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią, w ty m.in. za przestój. Wobec powyższego, za ten dzień nauczyciel nie jest uprawniony do wynagrodzenia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT