Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Nauczycielowi można wymierzyć karę porządkową oraz nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.
Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w zw. z art. 108 § 1 – 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465), za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, a także przyjętego sposobu potwierdzania obecności w pracy (w przypadku nauczyciela – w dzienniku zajęć), pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany. Ponadto za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia pracodawca może również stosować karę pieniężną po uprzednim wysłuchaniu nauczyciela. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego przez dyrektora i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Ewentualnie, w zależności od treści wyjaśnień nauczyciela i sytuacji organizacyjno – kadrowej w szkole, zwłaszcza gdy dyrektor miał dla nauczyciela inną pracę, którą powierzyłby wiedząc, że nauczyciel nie prowadzi lekcji, można zamiast odpowiedzialności porządkowej rozważyć zasadność zawiadomienia wojewody o możliwości naruszenia przez nauczyciela podstawowego obowiązku służbowego, jakim jest wykonywanie zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły, co z kolei mogłoby uzasadniać wszczęcie przeciwko nauczycielowi postępowania dyscyplinarnego.
Na podstawie art. 80 k.p. nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią, w ty m.in. za przestój. Wobec powyższego, za ten dzień nauczyciel nie jest uprawniony do wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudnionych jest 32 nauczycieli z czego tylko dwóch ma aktualna oceną pracy (z roku 2016) pozostali pięć la i więcej. W związku ze zmianą przepisów i koniecznością oceny nauczyciela raz na trzy lata, co powinien zrobić dyrektor? W roku szkolnym 2018/2019 dokonać oceny trzydziestu nauczycieli? Podzielić ich na mniejsze grupy i wciągu trzech lat ocenić wszystkich (np. po dziesięciu rocznie)?
- Jesteśmy szkołą przekształconą z dniem 1.09.2017r. z gimnazjum w szkołę podstawową (w której są klasy dotychczasowego gimnazjum). Z dniem 31.08.2019r wychodzą ostatnie roczniki – klasy trzecie gimnazjum. W związku z tym, sporo nauczycieli z dniem 1.09.2019r. starci etaty albo zostaje im - w przygotowanym wstępnie na rok szk.2019/2020 arkuszu org. - w przydziałach mniej jak połowa etatu (np. 4/18, 7/18). Mowa tu o nauczycielach zatrudnionych zarówno na podstawie mianowania jak i na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.
Pytanie jest następujące: czy do tych nauczycieli ma zastosowanie art. 225 ustawy „Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe” ? (na podstawie przepisu art.225 ust.12 i art. 227). Czy dyrektor w ruchu kadrowym dotyczącym roku szkolnego 2019/2020 stosuje przepisy „specustawy”, czy art.20 KN?
Czy nauczyciele muszą dostać informację o przeniesieniu w stan nieczynny z dniem 01.09.2019? Czy mogą mieć ograniczony do wymiaru niższego jak połowa wymiar etatu (art.225 ust.5)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kandydat niebędący nauczycielem tej szkoły wygrał konkurs na dyrektora. Czy jest możliwość zatrudnienia go na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania w tej szkole, czy tylko na czas pełnienia funkcji dyrektora, czyli na 5 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego zatrudniony 12/18 etatu (11 godzin języka angielskiego i jedna godzina wychowawcza) przebywa od 15 września na zwolnieniach lekarskich (dwutygodniowe zwolnienia trwające do chwili obecnej). Zapowiada się, że sytuacja będzie trwała nadal. W chwili obecnej godziny języka angielskiego jako zastępstwa przydzielono innym nauczycielom pracującym w szkole. Godzinę wychowawczą przydzielono wicedyrektorowi. Czy w tym przypadku należy się wicedyrektorowi dodatek funkcyjny za wychowawstwo? Czy prawnym jest odebranie dodatku za wychowawstwo nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu? Dodatek za wychowawstwo jest dodatkiem stałym wypłacanym miesięcznie, a zwolnienia są nie dłuższe niż dwa tygodnie.
- W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ze względu na strukturę nauczyciele wypracowują w ramach etatu różne godziny tygodniowego obowiązkowego wymiaru, np. 18/18, 24/24 itp. Pytanie dotyczy sposobu wyliczenia stawki za godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który wypracowuje etat 18/18 (w umowie nauczyciel) natomiast godziny ponadwymiarowe przydzielone ma w grupach wychowawczych 24/24. Czy wg zasady 4,16x18 itp, czy 4,16x24. Czy może powinna być zastosowana zasada etatu łączonego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe