Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy czterodniowego tygodnia pracy. Wszyscy pracownicy placówki opiekuńczej - ośrodka - napisali do dyrekcji podanie o czterodniowy tydzień pracy ze względu na specyfikę pracy w placówce w myśl art. 42c pkt 1 Karty Nauczyciela i art. 143 Kodeksu Pracy. Pytanie brzmi, czy na tej podstawie mogę wyrazić zgodę na czterodniowy tydzień pracy?
W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, obowiązują ich przepisy tejże ustawy, w kwestii opisanej w pytaniu konkretnie art. 42c.
Zgodnie z nim, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub – jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole – dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy. Przepisów kodeksu pracy dotyczących czasu pracy nie stosuje się więc do nauczycieli.
Jeżeli zatem potrzeba ustalenia czterodniowego tygodnia pracy wynika z organizacji pracy placówki, dyrektor może w ten sposób ustalić czas pracy nauczycieli na podstawie art. 42c Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi przedszkola przy wymiarze 13/25 tygodniowo i pracującego 4 dni w tygodniu?
2. Nauczycielka była zatrudniona w szkole na czas określony od 11.02.2019 do 31.08.2019 w wymiarze 2/18 tygodniowo. Od 21.06.2019 przebywała na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu tj. do 17.09.2019. Czy należy wypłacić jej ekwiwalent za urlop i za ile dni ? W innej szkole jest zatrudniona na czas nieokreślony.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin opieki nad zdrowym dzieckiem należy się nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze 22/22 plus dwie nadgodziny, czyli łącznie 24/22?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. W mojej szkole pracuje dwóch nauczycieli historii. Obydwoje mają podobny staż pracy, oboje są nauczycielami dyplomowanymi i zatrudnionymi przez mianowanie, obydwoje są chronieni przez związki zawodowe (każdy przez inny związek). Mężczyzna ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, jest też chroniony ze względu na funkcje polityczne i społeczne, obecnie jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Kobieta ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, edukcji dla bezpieczenstwa oraz uprawnienia do pracy w bibliotece. Obecnie ma w mojej szkole ½ etatu i uzupełnia etat w sąsiedniej placówce. W przyszłym roku szkolnym, ze względu na wchodzącą do szkół ponadgimnazjalnych reformę i ograniczenie ilości godzin z tych przedmiotów (mimo możliwych rozszerzeń), nie mam wystarczającej ilości godzin, aby zatrudnić oboje w pełnym wymiarze godzin. Jakie mam możliwości jako dyrektor, aby postąpić zgodnie z prawem, a jednocześnie ograniczyć wymiar godzin ww. nauczycielom/ nauczycielowi. Z góry dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2018 r. przyjmę nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania z innej szkoły za porozumieniem stron. Jakie dokumenty muszę mieć i co powinien przekazać mi dyrektor tamtej szkoły? Jaka jest rola OP i czy dyrektor tamtej szkoły ma wystawić świadectwo pracy?Proszę o szczegółową informację dotyczącą przeniesienia nauczyciela za porozumieniem stron.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi obowiązek zatrudnienia dodatkowego nauczyciela w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera. Czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Nadmieniam, że dziecko jest w klasie IV.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe