Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytania dotyczą naliczenia Dodatkowego Wynagrodzenia Rocznego za 2014 rok (DWR). Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 01.10.2014r i 27.10.2014 na czas określony do 31.08.2015 należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach nauczyciela i nie pracującego od 03.01.2014 należy naliczyć DWR za 2014rok? Czy nauczycielowi zatrudnionemu w okresie od 22.05.2014-27.06.2014 i od 01.09.2014 -na czas nieokreślony należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim od 18.11.2013 do 16.11.2014, a od 17.11.2014 do 02.2014 na urlopie wypoczynkowym należy naliczyć DWR za 2014 rok? Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 08.01.2014 w zastępstwie, pracującego do tej pory, należy naliczyć DWR za 2014 r.? Czy pracownikowi administracji pracującego od 01.07.2014 i przebywającego 3 dni na zwolnieniu lekarskim należy naliczyć DWR za 2014 rok?
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej). W różnych szkołach różnie jest to interpretowane, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego (to drugie mimo wszystko wydaje się słuszniejsze).
W związku z tym nauczyciele wymienieni w pytaniu 1 i 3 powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Nauczyciel, który przebywał na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim a następnie wypoczynkowym również nabędzie prawo do 13-tki, ponieważ ustawa wymienia okresy przebywania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim jako przypadki, w których nie jest wymagane przepracowanie 6 miesięcy. Za pozostały okres roku 2014 (po tych dwóch urlopach) naliczyć należy dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Nauczyciel zatrudniony w zastępstwie od 08.01.2014 r. otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie roczne. Rodzaj umowy o pracę nie ma znaczenia dla nabycia tego prawa.
Nauczyciel zawieszony w obowiązkach od 03.01.2014 nie nabędzie prawa do 13-tki, ponieważ nie przepracował efektywnie 6 miesięcy, a przepisy wyłączające ten obowiązek nie przewidują przypadku zawieszenia nauczyciela. To samo dotyczy pracownika administracji, który nie przepracował efektywnie 6 miesięcy z powodu zwolnienia lekarskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie brzmi: Czy nauczyciel nauczania początkowego uczący wszystkich przedmiotów/edukacji ( z wyj. religii i j. angielskiego) w 2a może uczyć w 2b tylko edukacji komputerowej? Ten w 2b ma kwalifikacje jeszcze do innych przedmiotów i miały ponad 1,5 etatu a ten z 2a ma tylko etat. Dlatego tak zrobiłam w arkuszu kwietniowym, ale delegatura z Częstochowy zakwestionowała mi to pisząc, że to jest niezgodne z obowiązującym prawem. Ni podano konkretnego paragrafu tylko .....DzU z 2017 poz 1575 oraz Dz U z 2017 poz 703. Zadzwoniłam do wizytatorki i też nie podała mi paragrafu ale wyjaśniła, że teraz nie wolno nauczycielom nauczania uczyć w klasach innych niż swoja muzyki, plastyki i informatyki bo nie są specjalistami. Jestem tym oburzona. podejrzewam, że to jakaś nadinterpretacja prawa. Ci nauczyciele są najlepszymi jakich te dzieci mogłyby mieć. Ja jako dyrektor nie widzę możliwości wpuszczenia do klasy 1 pani uczącej informatyki w starszych klasach i nigdy nie mającej styczności z małymi dziećmi jak też nie znającej metodyki podania materiały dzieciom małym. A jak do tego ma się paragraf 27 mówiący o tym , że ci którzy uczą w dniu wejścia rozporządzenia mogą pracować na tych stanowiskach dalej? Bardzo proszę o odpowiedź, jak to jest prawidłowo. W małopolskiem znajoma dyrektorka dowiedziała się tego ode mnie . tak samo zrobiła w arkuszu i nikt jej tego nie zakwestionował.
- Czy do lat pracy wlicza się umowę zlecenie i umowę o dzieło?
- Nauczycielka zrobiła awans na stopień mianowany 31 sierpnia. Akt nadania przyniosła 12 października, czy dyrektor powinien tej nauczycielce dać do teczki akt osobowej informację o przekształceniu umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania od 12 października czy 1 września (nauczycielka ta spełnia wszystkie przesłanki, by przekształcić jej umowę)? Data wpływu do księgi pism przychodzących jest faktyczna z oddaniem urzędu, czyli 12 października, wtedy kiedy przyniosła do dyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole 3 nauczycieli j.polskiego, historii. Nie ma dla nich pełnego etatu, wszyscy są nauczycielami mianowanymi umowa o pracę przez mianowanie. 2 nauczycieli jest po filologii polskiej, jeden ma studia podyplomowe z polskiego. Jeden nabył uprawnienia emerytalne, ma ustabilizowaną sytuację materialną, dorosłe dzieci. Jak jednego z nich zwolnić aby pozostali mieli normalnie po pełnym etacie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wróciła do pracy po długotrwałej chorobie i urlopie rodzicielskim. Rozpoczęła pracę 1 września i w tym samym dniu złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień dyplomowanego. 2. września otrzymała decyzję o ustaleniu długości stażu do 31 maja 2019 r. Następnie poprosiła o uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 tygodni trwający od 5 września do 13 listopada. W jaki sposób należy przedłużyć staż ww. nauczycielce. Co zrobić, gdy zakończenie stażu przypada w trakcie wakacji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe