Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam w szkole 3 nauczycieli j.polskiego, historii. Nie ma dla nich pełnego etatu, wszyscy są nauczycielami mianowanymi umowa o pracę przez mianowanie. 2 nauczycieli jest po filologii polskiej, jeden ma studia podyplomowe z polskiego. Jeden nabył uprawnienia emerytalne, ma ustabilizowaną sytuację materialną, dorosłe dzieci. Jak jednego z nich zwolnić aby pozostali mieli normalnie po pełnym etacie.
W przypadku identycznych kwalifikacji nauczycieli oraz identycznych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych, identycznego zaangażowania w życie szkoły, można:
1. obniżyć etat wszystkim trzem nauczycielom,
2. zwolnić jednego - w tym przypadku tego, który ma nabyte prawa emerytalne.
Powyższy "przepis" wydaje się prosty, jednak proszę zauważyć, że wszędzie jest zapis "identyczny". O ile w przypadku formy zatrudnienia i posiadanych kwalifikacji tak jest, o tyle w pozostałych przypadkach należy przeprowadzić dogłębną analizę. Z pewnością są jakieś kwestie zawodowe, w których nauczyciele różnią się.
Uzyskanie praw emerytalnych może być przesłanką do zwolnienia nauczyciela jako zgodna z zasadami współżycia społecznego, jednak dobrze by było, gdyby nie była jedyną. W przypadku odwołania nauczyciela, sąd będzie bowiem badał kryteria, jakimi kierował się dyrektor w tej konkretnej sprawie. Mówiąc kolokwialnie, zwolniony nauczyciel musiałby być w czymś "gorszy" od pozostałych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy posiadacie Państwo Regulamin wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, że po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy, jednak noga nie jest do końca sprawna. Zachodzi podejrzenie że medycyna pracy nie wyda orzeczenia lekarskiego że pracownik jest zdolny do pracy
1. Proszę o szczegółowe omówienie wypowiedzenia umowy o pracę w tym przypadku. Proszę również o szablon/wzór takiego wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Jaką należy podać przyczynę wypowiedzenia (może istnieje jakiś uniwersalny zapis)?
2. Pracownik posiada 62 dni urlopu wypoczynkowego – czy trakcie 3 miesięcznego wypowiedzenia może zostać skierowany na urlop wypoczynkowy? Czy pracownik może się nie zgodzić na urlop wypoczynkowy?
3. Czy pracownik może otrzymać wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (ostatni dzień urlopu bezpłatnego)?
4. Jeśli pracownik otrzyma wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (trzy miesiące wypowiedzenia to lipiec, sierpień i wrzesień), to dni roboczych jest 64, a dni zaległego urlopu wypoczynkowego – 62. Jak usprawiedliwić te 2 dni, co wpisać w kartę ewidencji pracy, co wpisać w świadectwo pracy, czy za te dwa dni należy się wynagrodzenie?
5. Jeśli pracownik nie będzie chciał wykorzystać urlopu wypoczynkowego tylko będzie chciał ekwiwalent za urlop to należy mu wypłacić ekwiwalent za 62 dni urlopu? Czy cos się przedawnia (urlop za 2020 r. – 3 dni, za 2021 r. – 26 dni, za 2022 r. – 26 dni, za 2023 r. – 7 dni, razem to 62 dni).
6. Jeśli pracownik dostanie 3 miesięczne wypowiedzenie (w tym czasie nie weźmie urlopu wypoczynkowego) to przez 3 miesiące będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę? Czy w związku z art. 80 k.p. nie wykonywał pracy i mu się wynagrodzenie nie należy? Jeśli będzie to wg art. 80 k.p. to te trzy miesiące w świadectwie pracy wpisujemy jako dni nieskładkowe?
7. Czy w świadectwie pracy możemy wpisać „stosunek ustał w wyniku rozwiązania na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 229 § 4 k.p.”?
8. Czy w świadectwie pracy wpisujemy gdzieś przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba mająca następujące wykształcenie: 1. magister fizjoterapii; 2. przygotowanie pedagogiczne; 3. Instruktor sportu osób niepełnosprawnych, specjalizacja piłka siatkowa, może prowadzić zajęcia wychowania fizycznego w klasach 1-3 oraz czy może w tym czasie prowadzić zajęcia gimnastyki korekcyjnej?
- Czy można dokonać oceny pracy nauczyciela , który pracuje na zastępstwo i nie jest nawet nauczycielem stażysta (od stycznia 2019 zdobędzie pełne kwalifikacje do nauczania przedmiotu). Chodzi mi o wystawienie oceny negatywnej i pożegnanie się z nauczycielem z powodu niekompetencji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z urlopem dla poratowania zdrowia dyplomowanego nauczyciela historii ( od 1 września 2010 do 30 czerwca 2011) zatrudniłam na zastępstwo nauczyciela kontraktowego na czas określony :od 1 września 2010 do 30 czerwca 2011. Czy zawarta z nauczycielem umowa była zgodna z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe