Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z urlopem dla poratowania zdrowia dyplomowanego nauczyciela historii ( od 1 września 2010 do 30 czerwca 2011) zatrudniłam na zastępstwo nauczyciela kontraktowego na czas określony :od 1 września 2010 do 30 czerwca 2011. Czy zawarta z nauczycielem umowa była zgodna z prawem?
Nie, ponieważ nauczyciel zatrudniony z początkiem roku szkolnego powinien mieć umowę zawartą na czas określony na cały rok szkolny, tyj. do 31.08 na podstawie art. 64 ust. 5 KN.
Podstawa prawna:
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.):
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.
5. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy, zgodnie z planem naboru na 2013/2014 rok miał tylko pół etatu w klasach pierwszych. Co dyrektor powinien zrobić, biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo niezebrania odpowiedniej liczby uczniów w tych klasach, a tym samym ich likwidacji? Zwolnić czy zatrudnić na niepełny wymiar? Dziękuję!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ze stopniem awansu nauczyciela mianowanego, zatrudniony na czas nieokreślony, złożył wypowiedzenie w maju. Jego praca kończy się 31 sierpnia 2023 r. Czy w tym przypadku dyrektor ma obowiązek zrobić ocenę nauczyciela ? Na jakiej podstawie i w jakim czasie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły w dniu 18 maja 2017 r. poinformował na piśmie reprezentującą nauczyciela zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy ze względu na zmiany organizacyjne wynikające ze zmniejszenia liczby oddziałów. W jakim dniu mija 5 dniowy termin zgłoszenia na piśmie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń zgodnie z art. 38 par. 2 kodeksu pracy? Czy sobota i niedziela jest liczona do 5 dni, o których mowa powyżej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik, który w zeszłym roku kalendarzowym nie wykorzystał 4 dni na żądanie przechodzi na rok kolejny? Czy przepada?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może przyjąć zaświadczenie o zdolności do pracy pracownika, który mimo skierowania go do lekarza medycyny pracy z którym placówka ma podpisaną umowę przyniósł zaświadczenie od innego lekarza medycyny pracy za którego zapłacił sam?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe