Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły w dniu 18 maja 2017 r. poinformował na piśmie reprezentującą nauczyciela zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia umowy ze względu na zmiany organizacyjne wynikające ze zmniejszenia liczby oddziałów. W jakim dniu mija 5 dniowy termin zgłoszenia na piśmie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń zgodnie z art. 38 par. 2 kodeksu pracy? Czy sobota i niedziela jest liczona do 5 dni, o których mowa powyżej?
W pytaniu nie podano, na podstawie których przepisów nauczyciel otrzymal wypowiedzenie. Według przepisów kodeksu pracy, organizacja związkowa ma 5 dni na odpowiedź, natomiast według przepisów art. 20 Karty Nauczyciela - 7 dni.
Bez względu na powyższe, w prawie pracy terminy podane w dniach należy liczyć zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, tj:
Art. 111. § 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.
§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Art. 115. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Zgodnie z powyższymi przepisami, termin na odpowiedź związków zawodowych zaczyna biec od dnia następnego po otrzymaniu przez związki pisma pracodawcy. Sobota i niedziela wlicza się do tego terminu, z tym że jeżeli będzie to ostatni dzień 5- lub 7-dniowego terminu, to jego koniec przypadnie w poniedziałek (o ile w poniedziałek nie przypada żadne święto - dzień wolny).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka religii otrzymała cofnięcie misji do nauczania religii, ale w szkole uczy jeszcze WDŻ – 4 godz., czy dyrektor w tej sytuacji może z tym nauczycielem rozwiązać umowę o pracę (nauczyciel zatrudniony z mianowania)? Co w sytuacji gdy ten nauczyciel ukończył również studia podyplomowe z historii (otrzymał dofinansowanie ze szkoły), czy dyrektor jeśli nie ma możliwości rozwiązania z tym nauczycielem umowy to ma obowiązek zabrać innym nauczycielom uczącym historię godziny ponadwymiarowe z tego przedmiotu i uzupełnić etat temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wypoczynkowy nauczyciela wychowania przedszkolnego w szkole podstawowej.
Wymiar urlopu 35 dni roboczych.
Rok 2018
Od 18.01.2018 r. Nauczycielka wróciła do pracy po urlopach macierzyńskim, rodzicielskim i wypoczynkowym po urodzeniu syna.
Od 12.06.2018 r. jest na L-4 do 21.11.2018 r.
Od 22.11.2018 r. do 20.11.2019 r. jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Za rok 2018 r. wykorzystała 12 dni pozostało do wykorzystania 23 dni.
Za 2019 r. do 20.11.2019 r. jest 31 dni.
Łącznie do wykorzystania jest 54 dni roboczych urlopu wypoczynkowego.
Czy musi bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (20.11.2019 r.) wykorzystać urlop wypoczynkowy, czy może bezpośrednio przejść na urlop wychowawczy do 31.08.2020 r., a po nim dopiero na urlop wypoczynkowy? Kiedy winien zakończyć się urlop wychowawczy (czy 31.08.2020 r,?)
Ile urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwało za 2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest od 01.10.15 r. na czas określony do 30.06.16 r. na 8/26 etatu (świetlica). Czy prawidłowo będzie jeżeli wyliczę mu, że od 25.06 - do 30.06.16 r. wykorzysta 6 dni urlopu, a za pozostałe 45 dni ( 9 m-c x 5,6 dnia urlopu = 50,4 dni urlopu) wypłacę mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Nauczyciel w czasie ferii przebywał na zwolnieniu lekarskim. Drugie pytanie, czy prawidłowym jest fakt naliczenia w/w nauczycielowi świadczenia urlopowego w wysokości 252,44 zł (przypomnę 9 m-c pracy na 8/26 etatu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie pensum nauczycieli rewalidacji.
Przypadek nr 1
Nauczycielka zatrudniona jest wyłącznie na zajęcia z rewalidacji - 2 godz. z uczennicą klasy I SP i 8 godzin w oddziałach przedszkolnych (w grupie 3 latków i 5-6 latków).
Przypadek nr 2
Nauczycielka zatrudniona jest w SP w wymiarze 18/18 edukacja wczesnoszkolna. Od października dodatkowo prowadzi zajęcia z rewalidacji w oddziale przedszkolnym 5-latków.
Poniżej przesyłam fragment uchwały Rady Gminy - w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z marca 2019 roku. Rady Gminy z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego oraz nauczyciela oddziału przedszkolnego pracującego z grupami dzieci 6-letnich i młodszych, w szkołach prowadzonych przez Gminę Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 994 z późn. zm.) i art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1
Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz dla nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela zatrudnionych w szkołach i prowadzonych przez Gminę zgodnie z poniższą tabelą:
L.p. Stanowisko Tygodniowa liczba godzin wymiaru zajęć:
1. Pedagog, logopeda, psycholog. 22 godziny
2. Terapeuta pedagogiczny (realizacja zajęć zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). 22 godziny
3. Doradca zawodowy – prowadzący zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 22 godziny
4. Nauczyciel oddziałów przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. 25 godzin
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy świąt, które wypadają w soboty. Czy przepis który mówi o tym, iż z racji dnia świątecznego przypadającego w sobotę lub niedzielę należy się pracownikowi wybrany dzień wolny w ciągu tygodnia można również zastosować wobec dyrekcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe