Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Publiczna branżowa szkoła I stopnia prowadzona przez ZDZ w Krakowie odprowadza składki od nauczycieli i emerytów na fundusz socjalny. Środki na fundusz socjalny są odprowadzane z subwencji oświatowej otrzymywanej od starostwa. Czy środki emerytów powinny być naliczone z subwencji oświatowej czy z ZUS? W razie braku pieniędzy z subwencji co dzieje się z funduszem socjalnym? Co z funduszem socjalnym dla emerytów?
W przypadku szkół samorządowych i ministerialnych ich działalność jest finansowana ze środków publicznych, które pochodzą z subwencji oświatowej (art. 7 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Dz. U. z 2021 r., poz. 1930). W tych szkołach jest obowiązek prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednakże szkoła publiczna prowadzona przez podmiot niebędący jednostką samorządu terytorialnego nie jest jednostką budżetową. Oznacza to, że w takiej szkole obowiązują standardowe zasady prowadzenia działalności socjalnej przez pracodawcę wynikające z ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1923). Nie ma obowiązku prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli jednak w szkole jest prowadzony ten fundusz, to jest on prowadzony dla wszystkich uprawnionych bez podziału na fundusz dla nauczycieli czy fundusz dla emerytów.
Brak obecnych źródeł finansowania na dokonywanie odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie może być przesłanką dla pracodawcy zaprzestania prowadzenia działalności socjalnej bez formalnego zlikwidowania funduszu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą będzie miał prawo do urlopu za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień 2022 r. w przypadku kiedy umowa zawarta na czas określony kończy się 31 sierpnia 2022 r., natomiast od 1 września 2022r. będzie obowiązywała nowa umowa również na stanowisko z funkcją kierowniczą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od października placówkę prowadzi stowarzyszenie. Zgodnie z przepisami nie utworzono zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Spływają natomiast pieniądze z rat pożyczek. Czy można i jeśli tak to na jakiej podstawie dysponować tymi środkami i jak je wydatkować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- W dniu 31 maja 2013 r. złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora szkoły i do dnia dzisiejszego (16.07.2013) nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ze strony wójta, nie przeprowadzono też żadnej rozmowy. Ogłoszono natomiast konkurs na dyrektora. Czy to jest zgodne z prawem, ponieważ nie odwołano mnie ze stanowiska , a "normalnie" kadencja moja kończy się za rok. Co mam zrobić, gdy zwrócą się z pismem o wytypowanie do komisji konkursowej przedstawiciela rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe