Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Nie ma możliwości wyznaczenia zastępcy wicedyrektora na czas jego nieobecności w pracy, z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia takiego działania.
W sytuacji, gdy długotrwała nieobecność wicedyrektora w pracy dezorganizuje pracę szkoły, dyrektor może pozbawić nauczyciela funkcji w szczególnie uzasadnionym przypadku bez zachowania okresu wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej, na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.). Po uzyskaniu wszystkich ww. opinii, dyrektor powinien doręczyć wicedyrektorowi pismo w sprawie odwołania.
Następnie, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej, zgodnie z art. 64 ust. 1 uPo, dyrektor będzie mógł wyznaczyć nowego wicedyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniliśmy pracownika od 01 września na podstawie umowy o prace KP na 0,4 etatu, jest to jego pierwsza praca. Pracownik 01 września dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Od kiedy należy mu liczyć dodatkowe 10 dni urlopu?
(niepełnosprawność ma liczona od 16 roku życia).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę powierzyć obowiązki IODO pracownikowi szkoły (sekretarzowi lub kierownikowi gospodarczemu)? Obecnie prowadzi nas firma zewnętrzna, ale od nowego roku jesteśmy zmuszeni szukać innego rozwiązania. Czy obecne przepisy pozwalają zatrudnić jako IODO pracownika szkoły, który ma dostęp do różnych danych w tym danych wrażliwych zarówno nauczycieli, jak i uczniów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, z którą była zawarta umowa o pracę na podstawie mianowania w ubiegłym roku szkolnym zwróciła się do dyrektora o zmniejszenie liczby godzin, t.j. z 18/18 na 12/18. W maju 2015 roku z powodu zmian organizacyjnych związanych z mniejszą liczbą oddziałów, dyrektor zaproponował nauczycielce pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nauczycielka nie wyraziła zgody na zaproponowane warunki, w związku tym otrzymała wypowiedzenie oraz propozycję przejścia w stan nieczynny lub 6-miesięczną odprawę. Czy w takim wypadku nauczyciel powinien otrzymać odprawę z pełnego etatu, czy wymiaru godzin, na jakie był zatrudniony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie urlopu pracownika niepedagogicznego. Okresy pracy/nauki:
- umowa o pracę: 20.08.2007-30.10.2007
- staż zawodowy z Urzędu Pracy: 06.12.2007-05.06.2008
- staż zawodowy z Urzędu Pracy: 20.04.2009-19.10.2009
- studia licencjackie: 01.10.2008-20.07.2011
- umowa o pracę: 01-02.2010 - nadal.
Jaki wymiar urlopu przysługuje temu pracownikowi - 20 czy 26 dni? Od kiedy będzie przysługiwało 26 dni urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi mianowanemu, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jeśli w szkole od 1 września 2016 r. zmniejszy się liczba oddziałów, a tym samym liczba godzin możliwych do realizacji, zgodnie z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami? Obecnie nauczyciel realizuje 10 godzin dydaktycznych, a w przyszłym roku liczba godzin, które mógłby on realizować zmniejszy się do 6. Nauczyciel nie został uwzględniony w projekcie organizacyjnym, a jego 6 godzin umieszczono na wakacie, bowiem organ prowadzący zamierza ograniczyć ilość etatów cząstkowych w gminie i na zasadzie podwyższenia pensum powierzyć innemu nauczycielowi realizację godzin w trzech szkołach. Czy takie działanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Czy nauczyciel ma prawo do zatrudnienia w zmniejszonym wymiarze czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe