Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z moich wicedyrektorów przebywa już od 2 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Teraz przedłożył kolejne zwolnienie do 12 kwietnia. Może się okazać, że nie wróci do końca roku szkolnego z powodów zdrowotnych. Czy istnieje możliwość prawna powierzenia innemu nauczycielowi obowiązków wicedyrektora albo powołania innego wicedyrektora na czas nieobecności tego chorego?
Nie ma możliwości wyznaczenia zastępcy wicedyrektora na czas jego nieobecności w pracy, z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia takiego działania.
W sytuacji, gdy długotrwała nieobecność wicedyrektora w pracy dezorganizuje pracę szkoły, dyrektor może pozbawić nauczyciela funkcji w szczególnie uzasadnionym przypadku bez zachowania okresu wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej, na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.). Po uzyskaniu wszystkich ww. opinii, dyrektor powinien doręczyć wicedyrektorowi pismo w sprawie odwołania.
Następnie, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej, zgodnie z art. 64 ust. 1 uPo, dyrektor będzie mógł wyznaczyć nowego wicedyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uśrednianie etatu nauczyciela. Nauczyciel biblioteki będzie miał w roku szkolnym zapewnione 27 godz. tyg. (pensum 30), ile w tej sytuacji godzin powinien przepracować tygodniowo w świetlicy szkolnej (pensum 26), żeby zachować pełen etat (bez godzin ponadwymiarowych) i jakie będzie jego pensum uśrednione?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnionego pracownika administracji w wymiarze pół etatu na zastępstwo. Pracownik 10 godzin pracuje stacjonarnie, a 10 zdalnie. Proszę o pomoc w sprawie urlopu. Pracownikowi jest udzielany urlop godzinowo. Czy jak pracownik napisze wniosek o udzielenie urlopu, a w tym samym dniu ma rozpisaną pracę zdalną, to czy pisze urlop o godziny, w których powinien być stacjonarnie, czy także o godziny zdalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej, zatrudniona na czas nieokreślony, od 14.11.2016 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (w związku z zajściem w ciążę). Poród nastąpił w dniu 30.06.2017 r. W jakim terminie (biorąc pod uwagę konieczność wykorzystania zaległego urlopu) powinna wrócić do pracy, jeżeli zamierza rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2018 r. i w związku z tym postanowiła zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Ile dni urlopu należy się ustępującemu wicedyrektorowi z dniem 31 sierpnia 2020 r.
Jednocześnie nadmieniam, że od 1 września będzie on w tej samej placówce szeregowym nauczycielem.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe