Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Karta Nauczyciela nie przewiduje mozliwości zmniejszenia wymiaru godzin nauczycielowi mianowanemu na jego wniosek. Moze tego dokonać jedynie dyrektor na podstawie art. 22 ust. 2...

PORADA PRAWNA

01 września 2015 Kadry

Nauczycielka, z którą była zawarta umowa o pracę na podstawie mianowania w ubiegłym roku szkolnym zwróciła się do dyrektora o zmniejszenie liczby godzin, t.j. z 18/18 na 12/18. W maju 2015 roku z powodu zmian organizacyjnych związanych z mniejszą liczbą oddziałów, dyrektor zaproponował nauczycielce pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nauczycielka nie wyraziła zgody na zaproponowane warunki, w związku tym otrzymała wypowiedzenie oraz propozycję przejścia w stan nieczynny lub 6-miesięczną odprawę. Czy w takim wypadku nauczyciel powinien otrzymać odprawę z pełnego etatu, czy wymiaru godzin, na jakie był zatrudniony?

Karta Nauczyciela nie przewiduje mozliwości zmniejszenia wymiaru godzin nauczycielowi mianowanemu na jego wniosek. Moze tego dokonać jedynie dyrektor na podstawie art. 22 ust. 2 KN. Zasadą jest, ze zatrudnienie przez mianowanie wymaga pełnego etatu na czas nieokreślony. W przypadku, gdy nauczyciel mianowany chce pracować w mniejszym wymiarze, musi rozwiązać stosunek pracy i zawrzeć nowy - na podstawie umowy o pracę.

Jedyną prawną mozliwością czasowego zmniejszenia wymiaru etatu na wniosek nauczyciela mianowanego jest sytuacja określona w przepisach kodeksu pracy, dotycząca pracownika, który jest uprawniony do urlopu wychowawczego. Taki pracownik moze zamiast urlopu wnioskować o zmniejszenie wymiaru etatu - art. 1867

Karta Nauczyciela w art. 20 ust. 2 zawiera informację, ze w przypadku rozwiązania stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku ograniczenia wymiaru godzin na podstawie art. 22 ust. 2 KN wypłaca się odprawę z pełnego etatu - wynika to z art. 22 ust. 2a KN:

W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, lub przeniesienia go w stan nieczynny, po uprzednim zastosowaniu ust. 2, podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 2, lub wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6, jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5, ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczycieela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2.

Przepisy nie regulują sytuacji wypłaty odprawy w przypadku korzystania z ograniczenia etatu nauczyciela uprawnionego do urlopu wychowawczego. Biorąc pod uwagę w/w zasady obliczania wysokości odprawy mozna wnioskować, ze i w tym przypadku powinna to być kwota z pełnego etatu.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT